Úklid kolem Říčanského potoka

Dne 26.3. se naše místní skupina ČSOP Ekocentrum Říčany zapojila do celorepublikové akce Ukliďme Svět. Sešli jsme se dopoledne u Mlýnského rybníka, kde jsme pročistili tzv. džungli – přírodní mokřadní lokalitu a místo dětských her. Postupovali jsme pak proti toku Říčanského potoka kolem jeho koryta a sbírali odpadky z přilehlých polopřírodních lokalit: z louky před katovnou, z dostupných i zastrčených míst kolem Lázeňské louky, z rákosového mokřadu na ní, a nakonec i z lesíka za zimním stadionem. Tam jsme náš tříhodinový sběr ukončili.

Podařilo se nám vyčistit všechno, co jsme si předsevzali. Zásluhou našich dobrovolníků zmizela řada míst, od kterých kolemjdoucí běžně odvrací zrak. Rodiče se u nich nebudou štítit nechat své děti, aby prozkoumaly malinký kousek volné přírody, kterých se nám v přepečlivě strojově sterilizovaném městském prostředí zachovává čím dál míň. Všem lovcům a sběračům z naší skupinky za to patří veliký dík.

Nejbizarnějším nálezem akce bylo záchodové prkýnko z vlaku, které zřejmě po šílené srážce na dráze muselo uletět nejméně 1 km vzdušnou čarou, aby se dostalo na místo, odkud ho vyzvedla šťastná nálezkyně Barča. O nejadrenalinovější moment akce se postaral zapálený dobrovolník Kryštof. Ve snaze pomoct sestřičce přes vodu předvedl sice nezamýšlený, přesto však ukázkový judistický strh, po kterém se oba aktéři octli naležato v potoce. Speciální poděkování bychom rádi věnovali dospívajícím účastníkům – jejich účast a nasazení nám dává naději, že péče o naši přírodu a krajinu neustane ani v budoucnu.