Patnáct tisíc dobrovolníků uklízelo v České republice!

Český svaz ochránců přírody má za sebou další jarní kolo kampaně Ukliďme svět, kterou organizuje již 31. rokem, a má již také potvrzená data z uskutečněných úklidů. Do letošního jarního kola se zapojilo přes 15 tisíc dobrovolníků, kteří po celé republice posbírali 165 tun odpadu. Akce přitom pokračuje i nadále. Jednotlivci i školy dál uklízí mimo stanovené hromadné termíny. Další společnou akcí pak bude podzimní kolo, které připadá na polovinu září.

Jako každý rok, i letos se na jaře sešly tisíce dobrovolníků ve všech koutech naší republiky, aby pomohly přírodě sběrem odpadků, které tam zahodili nezodpovědní lidé. Do akce, jejíž hlavní jarní termín letos připadl na 25. března, se kromě téměř patnácti tisíc dobrovolníků zapojila také necelá stovka škol. Pro ty jsou podobné akce zajímavou formou, jak prohlubovat v dětech vztah k přírodě.

„Žáci byli rozděleni do dvou skupin – nižší a vyšší stupeň, obě skupiny měly domluvené trasy, kam půjdou. Děti obě trasy opravdu prošly a odpad posbíraly,“ říká Antonie Veselá z MŠ, ZŠ a PrŠ Trhové Sviny a dodává, že si žáci úklidem uvědomili, kolik odpadků odhodí turisté při svých toulkách přírodou.

Edukativní přínos kampaně potvrzuje také její koordinátorka Veronika Andrlová. „Hlavním motivem pro pořádání akce Ukliďme svět, je především vzdělávání lidí všech věkových kategorií. Vytváříme hlubší vztah mezi nimi a jejich okolím, protože tím, že jej zbaví odpadků, získávají větší pocit sounáležitosti k dané lokalitě i k přírodě jako celku,“ říká Veronika Andrlová.

 „Ministerstvo životního prostředí dlouhodobě podporuje velké úklidové akce v české přírodě, i proto jsme tento rok přispěli částkou 300 tisíc korun na provoz a nákup pomůcek na úklid, jako pytlů a rukavic. Cením si toho, že právě tradiční iniciativa Českého svazu ochránců přírody Ukliďme svět umí vtáhnout do akce v terénu mateřské, základní i střední školy, nejrůznější spolky, organizace, firmy, samosprávy i jednotlivce. Jen s takovou silou lze ten smutný obraz na odpadky poházené ve škarpách nebo na lesních cestách změnit. Stav české přírody zaplavené smetím mi není ani trochu lhostejný, proto mám i velmi silnou motivaci k tomu zavést povinné zálohování PET lahví a plechovek v Česku. Slovensku tento krok podporující cirkulární ekonomiku a vyšší recyklaci pomohl snížit nanesený odpad v ulicích i volné krajině, věřím, že i nám,“ zdůrazňuje ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

 

Součástí úklidových akcí byla také fotografická soutěž Před a po, která je nejen zpestřením pro samotné dobrovolníky, ale i motivací pro další. „K motivaci slouží fotografie z akcí, reportáže i interaktivní mapa, která je umístěná na webových stránkách www.uklidmesvet.cz. Tam najdou zájemci také informace o hlavním podzimním termínu 16. září,“ říká Veronika Andrlová. Dodává, že dobrovolníci se nemusí soustředit jen na dva vybrané termíny. „Naopak. Podporujeme školy i jednotlivce, aby pořádali individuální úklidy v průběhu celého roku. Hlavní termíny slouží především jako takzvané call to action,“ dodává závěrem Andrlová.

Plánované úklidy ve svém okolí mohou zájemci najít na stránkách www.uklidmesvet.cz. Případně si mohou naplánovat i akci svoji. Organizátoři kampaně prosí, aby lidé své úklidy registrovali a sdíleli s ochránci fotodokumentaci z akcí. Pomohou tím totiž motivovat další dobrovolníky.

Fotografie z úklidů volně k dispozici zde: https://eu.zonerama.com/CSOP/Album/9721810