Na tábor se zero waste. 1. lekce: Co je to zero waste a 5 R?

Ocitnete se během prázdnin v roli táborového vedoucího? Máme pro Vás horký tip jak rozšířit Vaši celotáborovou hru. Koncept zero waste stojí na jednoduché myšlence: „Nejlepší odpad je ten, který vůbec nevznikne“. Představte tento životní styl svým táborníkům a v rámci táborových aktivit jim ukažte, jak funguje v praxi. Třeba se pro něj rozhodnou a jeho myšlenku budou šířit dál. To by bylo fajn, ne?

Zero waste (v překladu „nulový odpad“) usiluje o co možná největší snížení množství produkovaného odpadu. Zero, nula je ideálem, ke kterému bychom se měli snažit maximálně přiblížit a který nás má motivovat. V dnešním „zabaleném“ světě je asi už nemožné zanechat za sebou nulovou odpadovou stopu, nicméně snažit se k ní co nejvíce přiblížit v našich silách je. A že to celé zní jako něco hodně nudného a otravného? Naopak! Tato cesta může Vás a Vaše táborníky opravdu bavit, rozvíjet při hledání nových řešení a naplňovat. Stačí si ji vyzkoušet na vlastní kůži a tábor je pro to jako stvořený!

 

5 R

Bea Johnson, autorka světového bestselleru Domácnost bez odpadu, vytvořila soubor pěti jednoduchých pravidel, díky kterému můžete svému odpadkovému koši dopřát velmi účinnou redukční dietu.

Zdroj: zerowasters.cz, 2021
Refuse = zamítni
  • To, co nepotřebuješ, zkrátka zamítni, nepřijmi, nekupuj. Nevyprodukuješ tak úplně zbytečný odpad.
  • V praxi: nepřijímejme dárky zdarma, igelitové sáčky, PET lahve, brčka, balónky
Reduce = zredukuj
  • Své potřeby samozřejmě musíš uspokojovat, ale zredukuj je na ty skutečné, nutné. Nenech se zlákat výhodnými nabídkami a nakupuj jen to, co skutečně potřebuješ.
  • V praxi: nakupujme v bezobalových obchodech, vařme jen takové množství, které sníme, nakupujme méně kvalitního oblečení než více nekvalitního
Reuse = zužitkuj, znovu použij
  • To, co máš nebo již bylo vyrobeno, maximálně zužitkuj, používej znovu a znovu, dokud to jde. Pokud se to rozbije, oprav to a používej dál. Nebude potřeba vyrábět neustále nové a nové.
  • V praxi: používejme opakovaně použitelné obaly (tašky, sáčky, lahve, kelímky atd.), látkové kapesníky a utěrky, nakupujme z druhé ruky, půjčujme si (např. nářadí či sportovní potřeby)
Recycle = zrecykluj
  • Pokud není možné zamítnout, zredukovat a zužitkovat a už nějaký odpad musí vzniknout, zrecykluj Nad možností recyklace je nutné uvažovat již při nákupu a volit takové materiály, které lze recyklovat a které nebudou recyklací znehodnoceny.
  • V praxi: dejme přednost kovu a sklu před plastem a papírem
Rot = zkompostuj
  • To, co zbyde, zkompostuj
  • V praxi: organický odpad kompostujme v kompostérech a vermikompostérech (domácích či komunitních)

Opakování je matka moudrosti. Procvičte si proto s dětmi nově nabyté znalosti v naší křížovce (soubor obsahuje mřížku pro vyplnění, zadání a správné odpovědi). Není třeba ji tisknout. Načrtněte ji na starý karton, který po použití může ještě posloužit třeba na rozdělání táboráku. Vymyslete si svůj jedinečný způsob, jakým se družstva mohou hlásit k zodpovězení otázek. Je přeci lepší luštit dohromady než každý sám. Tak příjemnou zábavu!

Křížovka