Na tábor se zero waste. 3. lekce: Táborový pitný režim

Z vlastní zkušenosti táborové vedoucí moc dobře vím, jaká v ohledu zajištění pitného režimu táborníků panuje praxe. Rodičové v potu tváře dotáhnou v den nástupu balík vod před dočasné obydlí svého potomka, který pak v průběhu tábora po lahvi odebírá. Ale nepředstavuje tenhle balík vod příliš mnoho námahy, peněz a hlavně odpadu? Navíc moc legrace se s ním taky neužije. Neexistuje řešení jednodušší, levnější, k přírodě šetrnější a taky zábavnější? Chvíle napětí, virbl… EXISTUJE! A my Vám ho prozradíme. Zde jsou tipy a argumenty pro Vás a Vaše táborové svěřence. Budeme rádi, když dnes dopijete svoji poslední „PETku“.

 

 

1. Moje láhev, moje já

Vysvětlete dětem, jak je fajn mít svoji vlastní opakovaně použitelnou láhev. Může se stát jejich nepostradatelným parťákem a osobitým doplňkem, bez kterého neudělají krok. A to nejlepší na ní? Díky ní se ušetří, a to hodně. Plast, voda, energie a vše, co je potřeba na výrobu PET lahví a jejich následnou v lepším případě recyklaci, v horším případě likvidaci, pokud skončí ve směsném odpadu. Průměrný Čech ročně vyprodukuje 27 kg plastového odpadu, a to už je důvod k zahájení revoluce v rámci pitného režimu, nejen na táborech.

Rodiče nebo babička už nějakou fakt pěknou „flašku“ určitě pořídili. Pokud ne, určitě postačí hezká prosba a půjdou ji se svým statečným táborníkem, který zvládl noční bojovku i výšlap na nejvyšší vrchol v okolí, po skončení tábora vybrat. Doporučuji ty kovové. Nepohlcují pachy a chutě, jsou lehké, zdravotně nezávadné a nerozbitné.

 

 

2. Pijte vodu, pijte kohoutkovou vodu, pijte vodu a nepijte tu balenou

Kohoutková voda je v České republice opravdu kvalitní. Státní zdravotní ústav každoročně provádí monitoring pitné vody a v Praze si její konkrétní složení můžete prohlédnout na mapě kvality vody. Voda je tedy pravidelně sledována a není tedy důvod se jí vyhýbat. Navíc, abyste se dostali ke sklenici, této životadárné tekutiny, stačí otočit kohoutkem. Žádné vláčení těžkých balíků, žádné sedřené ruce, žádná bolavá záda. A druhé navíc: kolik stojí litr balené vody a kolik litr té kohoutkové?

 

3. Pijte, co hrdlo ráčí

Pokud kromě balené vody pijete ještě další balené nápoje, jste odkázaní jen na ten sortiment, který Vám předkládají výrobci. Navíc složení všech těch limonád, džusů a šťáv nám sice je na etiketě představeno, ale ruku na srdce, skutečně jim rozumíme?

Vlastní sirupy a limonády umícháte snadno za pár minut a vystačíte si s pár surovinami. Na mých táborech byly „kurzy vaření“ jedním z nejoblíbenějších bodů programu. Děti to náramně bavilo a měly radost, že to dokázaly. Přinášíme Vám inspiraci, nápojovou kuchařku, ve které najdete jednoduché recepty na vlastní ledový čaj, melounovou limonádu a sedmikráskový sirup. Tak si užijte společné vaření a následné popíjení vlastních osvěžujících nápojů. Na zdraví!

 

Nápojová kuchařka: Pijeme z vlastní lahve