K dětským táborům patří vedle pohybových aktivit a her také výtvarné činnosti. Většině z nás začne v hlavě růst seznam pomůcek, které jsou v našich očích na umělecké výtvory potřeba. Ale jsou doopravdy potřeba? Už jsem si ověřila, že rozhodně NE! Samozřejmě, že se děti neobejdou bez základních věcí, jako jsou nůžky, lepidlo či barvy, ale ten zbytek, samotný materiál si jsou docela dobře schopné během chvilky obstarat samy. Šišky, listy, květy, klacíky, kamínky, mech, ptačí peříčka… To všechno a nejen to mohou táborníci použít na svoji úžasnou plastiku. Navíc není šiška jako šiška, jedna je dlouhá, druhá krátká, třetí rovná, čtvrtá zatočená… Každý kus je zkrátka originál a každý kus je vhodný na něco jiného. Z toho bude skvělé tělo a z toho zase legrační nos.
Tenhle táborový úkol v dětech podnítí kreativní myšlení a fantazii. Vymýšlí neotřelá řešení a způsoby, která jsou možná s těmi prostředky, které mají k dispozici. Navíc se takové vyrábění dá skvěle kombinovat snad s každou celotáborovou hrou.
1. Postavičky
Jen si vzpomeňte na film Kuky se vrací. Jan Svěrák do něj obsadil převážně herce z klacíků, listí a žaludů. A za mě se to náramně povedlo! Využijte této inspirace: jeden den s dětmi vyrobte své přírodní herce a druhý den, pokud budou postavy vykazovat dostatečnou odolnost, si s nimi zahrajte divadlo.
2. Zvířátka
Zvířátka ze žaludů, oblíbená podzimní tradice. Během letních prázdnin kaštany už nejspíš nenajdete, již dávno skončily v bříškách lesních obyvatel. Ale co, i tak si poradíme. Les nabízí tolik skvělých věcí, které se dají použít. Jednotlivé části lze buď spojovat párátky, slepit lepidlem nebo svázat provázkem.
3. Domečky
Ty patří k mým nejoblíbenějším. Děti se ihned vžijí do role architektů a vymýšlejí složité konstrukce staveb. Stavění domečků jsme vždy měli spojeno ještě s exkurzí, během které každé družstvo představilo svůj výtvor se všemi jeho detaily výjimečnostmi.
4. Dekorace
Na výrobu nejsnazší a na efekt nejbohatší jsou různé závěsné dekorace. Postačí zhruba půl metrový pěkný klacek, kousek provázku na zavěšení samotného závěsného mobilu a další kus na zavěšení samotných ozdob. Těmi můžou být peříčka, kamínky, lístečky, šišky…
5. Vodní díla
Nechte se inspirovat soutěží Danube Art Master (česky Dunajský umělec), kterou na národní úrovni organizuje Sdružení mladých ochránců přírody ČSOP. Do soutěže se můžete přihlásit s uměleckými díly z přírodních materiálů (např. sochami, kolážemi či šperky), videy nebo fotografiemi. Všechna díla musí být vytvořena v bezprostřední blízkosti vodního toku. Cílem soutěže je motivovat děti k poznání toků a uvědomění si jejich důležitosti. Podívejte se na stránky SMOPu a přečtěte si víc.
Budeme moc rádi, pokud se s námi podělíte o své táborové výtvory. Fotografie můžete zasílat na uklidmesvet@csop.cz.