Dámy a pánové, fotografové! Uzávěrka fotosoutěže se blíží!

Děkujeme, že jste se zapojili do fotosoutěže Ukliďme svět a zasíláte nám krásné, inspirativní fotografie a zprávy.

Uzávěrka soutěže je 31. května 2024.

Přejeme, ať se uklízení i focení daří a přináší Vám radost.

Díky Vašim fotografiím budou moci hezké momenty z úklidu zhlédnout i další a třeba se tak inspirovat k vlastní úklidové akci.

Bravo! Jen tak dál! ..Aby se pak každý při pohledu do okolí spokojeně pousmál.

Studenti ze základní školy Lanškroun našli odhozené pneumatiky a nesou je na ramenou.
Úklidové nasazení v základní škole Lanškroun

 

Více informací k fotosoutěži zde: https://uklidmesvet.cz/motivacni-souteze/

 

Jdeme na to! Foť to, Máňo!

A je to tady! Den D! Přejeme všem hodně slunečné počasí, spoustu zážitků a příjemný den strávený se skvělými lidmi při dobrém skutku.

Foťte to – zajímavosti, kuriozity, společné foto, před a po, děti v akci, … Pochlubte se a pošlete fotky do naší soutěže, co inspiruje.

Počítejte to – 4 čísla – počet odpadkových hrdinů, z toho, kolik jich je s věkem pod 18, odhad váhy nasbíraného odpadu, z toho kolik se podařilo vytřídit (sklo, železo, plasty, ale i pneu a velkoobjemový či nebezpečný odpad, co nejde do směsi) – to vše nám pošlete do zprávy o úklidu. Ať víme, že akce proběhla a statistiky zas o kousek poskočí.

Užijte si to – Nezapomeňte se pochválit, máte za co! Buřty na ohni, dětský program, poplácání po rameni a hlavně ten pohled na čisté okolí.

Díky – Za nás tu je srdečné díky za vaše nadšení a energii, je to obrovská inspirace a motor toto všechno v Českém svazu ochránců přírody táhnout dál.

Balíky se začínají balit! Díky DB Schenker

Stihli jste si objednat pomůcky? Pak si můžete zkontrolovat obsah vašeho balíku. Letos jsme nic nekrátili, tak všem dorazí, co si zažádali! Velké rukavice dostali jen ti nejrychlejší, těch jsme měli jen zbytek, pytle a dětských rukavic ale bylo dost. Označené bylíky červeně jsou ty, co nejspíše půjdou rozdělené do balíků dvou kvůli hmotnosti.

NAJDI SVŮJ BALÍK

Ač máme sídlo Kanceláře ČSOP v Praze, palety a palety a další palety materiálu – pytlů a rukavic musíme mít ve velkých skladištích. Tam nám také pomáhají balíky kompletovat a připravovat na expedici k organizátorům dobrovolnických úklidů Ukliďme svět.

Uskladnění, balení a ainventrury máme již několik let od DB Schenker ZDARMA! Obrovské díky za tuto možnost!

Aby vše bylo co nejjednodušší, balení a rozesílka probíhá v co nejkratším čase a naráz před hlavním termínem akce. Momentálně tedy vychytáváme mouchy v žádostech o materiál, překlepy, nefunkční adresy a chybějící řádky a čistá data už baliči zpracovávají na místě tak, aby každý balík byl na míru, jak dobrovolníci potřebují.

Další krok je rozesílka DPD kurýrem, to bude v dalším kroku, který ale těsně navazuje. O tom bude další příspěvek 🙂

Už se to rozjíždí!

 

Měsíc do hlavního termínu Ukliďme svět 2024! Na žádosti o pomůcky ale už jen 10 dní!

Zbývá právě měsíc do hlavního termínu jarního Ukliďme svět, který proběhne 23. března a zároveň deset dní do uzavření žádostí o bezplatné zaslání úklidových pomůcek. O ty si organizátoři lokálních úklidů mohou požádat na stránkách www.uklidmesvet.cz při registraci úklidu nejpozději do 4. března.

REGISTRACE: Přidejte svůj úklid – Ukliďme svět (uklidmesvet.cz)

„Pytlů a dětských rukavic máme letos i díky podpoře Ministerstva životního prostředí dost, stačí si akci u nás jednoduše nahlásit , říct si k tomu počet pytlů a rukavic a balíček vám zdarma zašleme před hlavním termínem“, hlásí tým Ukliďme svět z Českého svazu ochránců přírody. Letos nabízí hlavně pytle a dětské rukavice kvůli narůstající poptávce škol.

Kvůli krátké zimě je jaro očekáváno dříve, na lov odpadků se tedy vyplatí jít letos za včas, než se zem zazelená a odpadky překryje. „Nedávné přívalové deště a vichry posunuly mnoho odpadků do okolí vodotečí, pokud tedy nevíte, kam se za odpadky pustit, ale chcete udělat dobrý skutek pro přírodu, procházka kolem potoka či řeky je téměř jistota,“ dávají tip organizátoři.

Pochvalují si i dlouhodobou pozitivní zkušenost s místními samosprávami, které Ukliďme svět znají a iniciativě fandí, v úspěchu dobrovolnických úklidů totiž hrají zásadní roli. „Pokud se dobrovolníci s akcí nahlásí s dostatečným předstihem, zpravidla se s místním úředníkem či starostou bez problémů domluví na termínu a místě vyzvednutí naplněných pytlů. Pokud se jedná o větší množství odpadu, jsou mnohdy ochotní poskytnou i celý kontejner,“ potvrzuje zkušenost Kateřina Landová, členka týmu Ukliďme svět.

Akci Ukliďme svět v koordinaci Českého svazu ochránců přírody v roce 2024 podporuje a zaštiťuje Ministerstvo životního prostředí a Magistrát hlavního města Prahy, přepravu zdarma zajišťuje DB Schenker a DPD, děkujeme!

Kontakt: 773198015, uklidmesvet@csop.cz

Velký jarní úklid bude už 23. března. Dobrý skutek pro přírodu nyní s námi naplánujte na www.uklidmesvet.cz.

Velký jarní úklid bude už 23. března.  Dobrý skutek pro přírodu nyní s námi naplánujte na www.uklidmesvet.cz.

Za necelé dva měsíce opět vyrazí do přírody tisíce dobrovolníků, kteří mají zájem pomoci přírodě a odnést z ní odpadky. Kampaň Ukliďme svět, kterou již přes 30 let pořádá Český svaz ochránců přírody, vyvrcholí v sobotu 23. března. O podporu úklidových akcí lze ale žádat už teď.


Každoročně dobrovolníci v kampani Ukliďme svět odstraní z přírody a veřejných prostranství tuny odpadků. Například za loňský rok máme od organizátorů úklidů potvrzeno, že více jak 22 000 dobrovolníků sesbíralo přes 170 tun odpadků. Nejde jen o přímý pozitivní dopad na čistotu našeho okolí, ale neméně důležitá je také preventivní a výchovná funkce dobrovolnických úklidů.
„Dobrovolnické úklidy sice nezbaví trvale naši přírodu odpadků a černých skládek, ale účastníci těchto úklidů pak málokdy sami odhodí odpadky do přírody. Proto se snažíme zapojovat do této kampaně i školy, a působit tak na mladou generaci,“ říká k tomu Stáňa Bartošová z Českého svazu ochránců přírody a dodává: „Dobrovolnické úklidy mohou také pomoci vytvořit si vztah ke svému okolí, posilují i vztahy v rámci sousedské komunity.“
Zapojit se do kampaně je poměrně jednoduché. Na webové stránce www.uklidmesvet.cz stačí plánovaný úklid zadat, včetně termínu a místa akce. Akce se pak objeví i na mapce úklidů. Jako organizátor úklidu si můžete pomocí online formuláře zažádat i o úklidový materiál. Formulář bude otevřený do 4. března. „Díky podporovatelům kampaně může Český svaz ochránců přírody dodat v rozumném množství úklidové pytle a dětské rukavice organizátorům úklidových akcí zdarma v rámci hromadné rozesílky. Důležité je si o ně zažádat do 4. března, abychom je mohli do této rozesílky zahrnout,“ doplňuje k tomu Bartošová.
Český svaz ochránců přírody nabízí organizátorům nejen úklidový materiál, ale i metodickou pomoc. Poradí například, jak s obcí či technickými službami domluvit odvoz sesbíraných odpadků, jak akci propagovat a přilákat na ni dostatek dobrovolníků, či jaké bezpečnostní zásady při úklidech dodržovat. Metodické a propagační materiály jsou dobrovolníky k dispozici také na webu www.uklidmesvet.cz, dobrovolníkům slouží i e-mailový a telefonický kontakt na koordinátory kampaně.
A kdo si zatím netroufá úklidovou akci sám upořádat, může se zapojit do některého již naplánovaného úklidu. Přispěje tak k dobré věci, a třeba pozná i nové sousedy či spřízněné lidi.
Ukliďme svět je dobrovolnická úklidová akce, která probíhá na území celé České republiky jako součást světové kampaně Clean Up the World. Jejím cílem je uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a pohozené odpadky. Kampaň Ukliďme svět v Česku od roku 1993 organizuje Český svaz ochránců přírody.
Kontakt: Petr Stýblo, tel.: 222 51 61 15, info@csop.cz
Fotografie z loňských úklidů jsou k dispozici zde: https://eu.zonerama.com/CSOP/Album/9721810

Ukliďme svět v roce 2024 podporují:
Ministerstvo životního prostředí, Hlavní město Praha, DPD CZ, DB Schenker. Partnery akce se můžete stát i Vy! Děkujeme!

Výherci podzimní fotografické soutěže z úklidů a soutěže Land Art

Výhercům našich soutěží gratulujeme a všem soutěžícím moc děkujeme.

Soutěž z úklidů:

Kategorii Před a po vyhrály fotografie členů české pobočky skupiny IPYG (International Peace Youth Group).

Kategorii Největší odpadková kuriozita vyhrála fotografie opuštěných medvědů paní Andrey Štumpfové.

V soutěži Land Art 2023 získal první místo Orel dětí z oddílu Sportík (ZO ČSOP STROM), druhé místo Šnek dětí z oddílu Pterodactylus (ZO ČSOP Troja), a na třetím místě je dílo žákyň základní školy náměstí Republiky Znojmo.

   

Na tyto fotografie a něco navíc se můžete už brzy přijít podívat do Ekocentra Domu ochránců přírody, Michelská 5, Praha 4, kde připravujeme výstavu. Její zahájení ještě oznámíme.