Začíná podzimní fotografická soutěž z úklidů!

Rádi fotíte? Během podzimní úklidové vlny můžete fotit nejen průběh úklidu, ale také fotografie do soutěže. Letos jsou dvě témata: 1. Před a po úklidu -zachyťte místo, kde uklízíte, v původním stavu a po úklidu, 2. Největší odpadková kuriozita -zdokumentujte neobvyklý nález, zvláštní odpadkové zátiší nebo jak se příroda s odpadky vyrovnává, fantazii se meze nekladou. Fotografie můžete vkládat přes tento formulář.  Soutěž trvá do 31. října. Těšíme se na Vaše díla!

Vítězná díla z jarního kola fotosoutěže si můžete prohlédnout zde.

V říjnu bude následovat oblíbená soutěž Land Art- krajinné umění, které zvláště děti, ale i dospělí tvoří z přírodních materiálů. Při tom obvykle místo kolem svého díla také uklidí, takže je pak dvojnásobně krásné.

Registrace úklidů vrcholí, přidejte se i Vy!

Prázdniny končí a nový školní rok je za rohem. Spolu s ním se blíží podzimní kolo kampaně Ukliďme svět. Již nyní je mnoho úklidů registrovaných. Pojďte zaregistrovat ten svůj! Pokud víte o nějakém nepořádku ve svém okolí, nebo z lesa nosíte jiné nálezy, než byste chtěli, neváhejte. Zbývá  ještě týden (do 5. září), kdy s registrací můžete požádat o pomůcky k úklidu!

Pokud nechcete organizovat svůj úklid, nevadí. Můžete se přidat k některému ve svém okolí. Téměř každý den přibývají další, proto sledujte naši mapu, ať Vám žádný neunikne.

Děkujeme všem dobrovolníkům z minulých i budoucích úklidů. Moc si Vás vážíme!

 

Začínají přípravy na podzimní vlnu úklidů!

Léto je v plném proudu, ale už se blíží další kolo kampaně Ukliďme svět.  Hlavní podzimní termín bude letos 16. září, v termínu Celosvětového úklidového dne. Pojďte s námi během podzimu překonat 165 tun odpadu, které letos na jaře posbíralo 15 000 skvělých dobrovolníků! vyzývá veřejnost Český svaz ochránců přírody, který kampaň pořádá. Své úklidové akce mohou organizátoři průběžně zadávat na webu Ukliďme svět pomocí jednoduchého formuláře. Prostřednictvím webu Ukliďme svět mohou organizátoři úklidů od 24. července do 5. září zažádat také o pomůcky na úklidy, pytle na sesbíraný odpad.

Kampaň Ukliďme svět pořádá už 31 let Český svaz ochránců přírody. Cílem je s pomocí dobrovolníků uklidit co nejvíce odpadu z nelegálních skládek v přírodě, ale i z ulic obcí a jiných veřejných prostor. Dobrovolníci jakéhokoliv věku úklidem získají nejen dobrý pocit, ale také vztah k dané lokalitě a přírodě vůbec. Proto má akce i vzdělávací přínos a vede účastníky k odpovědnosti za stav našeho životního prostředí.

Úklidy organizují jednotlivci, organizace, školy i firmy. Často se do nich zapojují celé rodiny, skupiny přátel nebo sousedů či kolegů. Akce tak mohou mít i komunitní charakter a pozitivní dopad na vzájemné vztahy. Společný úklid lze využít také jako teambuilding. Zájemci o organizaci úklidu si zde mohou naplánovat vlastní akci. Pro jednotlivé dobrovolníky, kteří nechtějí zorganizovat vlastní akci, slouží mapa úklidů k výběru úklidu, ke kterému se mohou přidat. Zde naleznou také kontakt na organizátora, který jim podá potřebné informace.

Český svaz ochránců přírody poskytuje organizátorům úklidů materiální podporu a průběžnou metodickou pomoc. Řadu užitečných rad a tipů využívají dobrovolníci na webové stránce kampaně www.uklidmesvet.cz. Přidejte se k nám, a udělejme naše okolí i svět čistější. Pomůžete přírodě a získáte pocit z dobře vykonané práce. A pokud uklízíte o prázdninách, ať už na výletech nebo třeba na dětských táborech, nezapomeňte své akce na web také vyplnit. Rádi budeme i za zaslané fotografie.

Fotografie z úklidů jsou volně k dispozici zde: https://eu.zonerama.com/CSOP/Album/9721810

Patnáct tisíc dobrovolníků uklízelo v České republice!

Český svaz ochránců přírody má za sebou další jarní kolo kampaně Ukliďme svět, kterou organizuje již 31. rokem, a má již také potvrzená data z uskutečněných úklidů. Do letošního jarního kola se zapojilo přes 15 tisíc dobrovolníků, kteří po celé republice posbírali 165 tun odpadu. Akce přitom pokračuje i nadále. Jednotlivci i školy dál uklízí mimo stanovené hromadné termíny. Další společnou akcí pak bude podzimní kolo, které připadá na polovinu září.

Jako každý rok, i letos se na jaře sešly tisíce dobrovolníků ve všech koutech naší republiky, aby pomohly přírodě sběrem odpadků, které tam zahodili nezodpovědní lidé. Do akce, jejíž hlavní jarní termín letos připadl na 25. března, se kromě téměř patnácti tisíc dobrovolníků zapojila také necelá stovka škol. Pro ty jsou podobné akce zajímavou formou, jak prohlubovat v dětech vztah k přírodě.

„Žáci byli rozděleni do dvou skupin – nižší a vyšší stupeň, obě skupiny měly domluvené trasy, kam půjdou. Děti obě trasy opravdu prošly a odpad posbíraly,“ říká Antonie Veselá z MŠ, ZŠ a PrŠ Trhové Sviny a dodává, že si žáci úklidem uvědomili, kolik odpadků odhodí turisté při svých toulkách přírodou.

Edukativní přínos kampaně potvrzuje také její koordinátorka Veronika Andrlová. „Hlavním motivem pro pořádání akce Ukliďme svět, je především vzdělávání lidí všech věkových kategorií. Vytváříme hlubší vztah mezi nimi a jejich okolím, protože tím, že jej zbaví odpadků, získávají větší pocit sounáležitosti k dané lokalitě i k přírodě jako celku,“ říká Veronika Andrlová.

 „Ministerstvo životního prostředí dlouhodobě podporuje velké úklidové akce v české přírodě, i proto jsme tento rok přispěli částkou 300 tisíc korun na provoz a nákup pomůcek na úklid, jako pytlů a rukavic. Cením si toho, že právě tradiční iniciativa Českého svazu ochránců přírody Ukliďme svět umí vtáhnout do akce v terénu mateřské, základní i střední školy, nejrůznější spolky, organizace, firmy, samosprávy i jednotlivce. Jen s takovou silou lze ten smutný obraz na odpadky poházené ve škarpách nebo na lesních cestách změnit. Stav české přírody zaplavené smetím mi není ani trochu lhostejný, proto mám i velmi silnou motivaci k tomu zavést povinné zálohování PET lahví a plechovek v Česku. Slovensku tento krok podporující cirkulární ekonomiku a vyšší recyklaci pomohl snížit nanesený odpad v ulicích i volné krajině, věřím, že i nám,“ zdůrazňuje ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

 

Součástí úklidových akcí byla také fotografická soutěž Před a po, která je nejen zpestřením pro samotné dobrovolníky, ale i motivací pro další. „K motivaci slouží fotografie z akcí, reportáže i interaktivní mapa, která je umístěná na webových stránkách www.uklidmesvet.cz. Tam najdou zájemci také informace o hlavním podzimním termínu 16. září,“ říká Veronika Andrlová. Dodává, že dobrovolníci se nemusí soustředit jen na dva vybrané termíny. „Naopak. Podporujeme školy i jednotlivce, aby pořádali individuální úklidy v průběhu celého roku. Hlavní termíny slouží především jako takzvané call to action,“ dodává závěrem Andrlová.

Plánované úklidy ve svém okolí mohou zájemci najít na stránkách www.uklidmesvet.cz. Případně si mohou naplánovat i akci svoji. Organizátoři kampaně prosí, aby lidé své úklidy registrovali a sdíleli s ochránci fotodokumentaci z akcí. Pomohou tím totiž motivovat další dobrovolníky.

Fotografie z úklidů volně k dispozici zde: https://eu.zonerama.com/CSOP/Album/9721810

Výherci soutěží jarních úklidů 2023

Výherci fotografických soutěží v jednotlivých kategoriích se stávají:

1. Fotografie před a po úklidu

Veronika Ramiková, organizace Nové nebe nová země.

Fotografie ze soutěže z roku 2023 s názvem Před a Po úklidu

 

2. Fotografie z akce

Naďa Štefková, Základní škola Lanškroun

Děti se k nálezu odpadků vyjádřily slovy: ,,Tohle tedy není žádný poklad, ach jo“.

Fotografie ze soutěže z roku 2023 s názvem Fotografie z akce. Na fotografii jsou děti zachyceny při úklidu v reflexních vestách stojící před nalezenou dírou plnou odpadků.

 

Výhercům gratulujeme a posíláme malý dárek.

Velice děkujeme také ostatním soutěžícím, kteří nám svoje fotografie poslali.

Úklid ZŠ Jarní, Orlová – Poruba

Třída ZŠ Jarní, Orlová vyfocena s prázdnými pytli při úklidu.

ZŠ Jarní se zúčastnila akce Ukliďme svět

 

Stejně jako loni jsme se zapojili do úklidové akce pořádanou českým svazem ochránců přírody – Ukliďme svět. Žáci 7. ročníku se do úklidu pustili s nadšením. Vyuklízeli jsme společně blízké okolí školy. Někdy jsme se nestačili divit, co vše lidé do přírody odhodí. Kromě drobného odpadu jako jsou pet lahve, plechovky a igelitové sáčky jsme nalezli také např. obuv, část sedačky, roušky, vysavač a velké kusy oblečení. Úklidu jsme věnovali 2 vyučovací hodiny, které jsme si společně užili a zároveň odlehčili naší přírodě.

 

Bc. Marie Šidlová

Tento víkend vyrazí uklízet ven tisíce dobrovolníků! Jarní úklidy právě vrcholí.

Je jaro, příroda se probouzí, je tedy čas ideální pro úklidy. A to nejen doma, ale i venku. A tak tedy opět vyrazí tisíce dobrovolníků do přírody, aby jí trochu ulehčili od odpadků, které tam zanechali nezodpovědní lidé. Na tuto sobotu 25. března letos připadá hlavní jarní úklidový den kampaně Ukliďme svět, kterou již přes 30 let pořádá Český svaz ochránců přírody. V jarních termínech je zatím hlášeno od organizátorů již více než 300 úklidových akcí, do nichž se mohou zájemci zapojit, a další přibývají.  

Místní úklidy organizují dobrovolníci, organizace, firmy i školy. Přehled akcí lze snadno dohledat na mapě úklidů. „Tato mapa je vhodnou pomůckou hlavně pro dobrovolníky, kteří nechtějí organizovat svůj vlastní úklid a rádi by se přidali k ostatním, kteří akci pořádají. Uklízet tak mohou v okolí svého bydliště, pracoviště, chaty,“ říká koordinátorka kampaně Veronika Andrlová. Uklízí se v přírodě, v parcích i na veřejných prostranstvích.

Dobrovolnické úklidy bývají zároveň i komunitní akcí, kdy si účastníci mohou spojit úklid s průzkumem okolní přírody a nakonec třeba záslužnou práci završí i společným posezením. Často se takových úklidů účastní i celé rodiny nebo školy, děti tak od mala získávají potřebné návyky a je větší šance, že v budoucnu nebudou strůjci dalšího odpadu v přírodě, a budou se spíše řídit heslem: „Cos do přírody přinesl, to si s sebou zase odnes.“ V některých místech se úklidy konají pravidelně již několik sezón, a jejich organizátoři tak mohou sledovat i dlouhodobý efekt. Nezbytností je spolupráce organizátorů s obcemi, které pak zajistí likvidaci sesbíraných odpadků, a mnohé se do úklidů zapojují i aktivněji. Vědí totiž, že pomoc dobrovolníků je při této činnosti nedocenitelná, a mnohá místa uklízet technikou nebo pouze pomocí zaměstnanců pořádně nelze.

Český svaz ochránců přírody poskytuje organizátorům úklidů materiální podporu a průběžnou metodickou pomoc. Řadu užitečných rad a typů využívají dobrovolníci také na webové stránce kampaně www.uklidmesvet.cz.

Ke zpestření úklidů kromě pocitu z dobře vykonané práce pomáhají také každoročně vyhlašované soutěže. K jarním úklidům vyhlásil Český svaz ochránců přírody již tradiční fotografické soutěže „Před a po“ a „Fotografie z akce“: https://uklidmesvet.cz/2023/02/14/souteze-pro-jarni-uklidy-2023/ . „Nezapomeňte tedy fotit a poslat nám své fotografické úlovky,“ připomíná organizátorům Andrlová.

Na jaře, než se příroda naplno probudí a místa zarostou vegetací, je na úklidy ideální čas. Jarem však kampaň nekončí, další hromadný úklidový termín nás čeká 16. září. Uklízet i zadávat své akce na webu www.uklidmesvet.cz je však možné v průběhu celého roku, příroda i lidé to ocení vždy. Tak tedy neváhejme a zapojme se!

Fotografie z úklidů volně k dispozici zde: https://eu.zonerama.com/CSOP/Album/8274835

Kontakt: Veronika Andrlová, tel.: 773 198 015, info@csop.cz

 

Přehled vybraných úklidových akcí v jednotlivých krajích:

 

Plzeňský kraj: TJ Sokol Poděvousy uklízí své okolí, Čistá obec Ždánov, úklid prostor břehu Vejprnického potoka.

Karlovarský kraj: Úklid lokality zvláště chráněných druhů rostlin, Ukliďme svět, ukliďme Bečovsko, Úklid nepořádku u vodárny.

Ústecký kraj: Ukliďme Heykolí, Ukliďme Dobkovičky, Vítáme jaro úklidem – Dětský domov Tuchlov.

Jihočeský kraj: Ukliďme svět-ukliďme Koloděje, Ukliďme si obec – SDH Slavňovice, Ukliďme svět – Velešín – jaro 2023.

Liberecký kraj: Ukliďme svět, ukliďme si Svijany, Ukliďme Kokonín, Uklízíme novoborsko.

Středočeský kraj: Unhošťské odpadkobraní, Ukliďme Křivoklát, Čisté jaro – MOP Trilobit, Velký jarní úklid.

Hlavní město Praha: Úklid Na Vidouli, Úklid Clean 4 Fun, Ukliďme Lysolaje a Dolní Šárku, Clean Up aneb Ukliďme Svět nebo aspoň kousek Barrandova.

Králové-hradecký kraj: Ukliďme Smiřice a Holohlavy, Ukliďme Hartu, Lesní školka Lesokruh dělá les hezčím.

Pardubický kraj: Uklízíme dolní konec, Ukliďme svět v Závratci, Koloběhem za krásnější Svitavsko.

Kraj Vysočina: Ukliďme svět, ukliďme Kejžlici, Úklid ŠD Nuselská.

Jihomoravský kraj: Úklid Moravského krasu, Malé Vlčice a úklid Gránic, Ukliďme svět, ukliďme Vranovice, Bytovková brigáda.

Olomoucký kraj: Ukliďme Hanušovice 2023, Uklidíme ALOJZOVSKÝ LES 2003, Ukliďme si Hloučelu!.

Zlínský kraj: Úklid v pohybu, Ukliďme Dolní Bečvu, Ukliďme svět s Krajským úřadem Zlínského kraje.

Moravskoslezský kraj: Čisté Bartošovice a Hukovice, Ukliďme Kluzák, jarní úklid přírodní rezervace Rezavka.