Výherci soutěží jarních úklidů 2022

Výherci fotografických soutěží v jednotlivých kategoriích se stávají:

1. Fotografie před a po úklidu

Martina Wagnerová, Tři brány, komunitní nadace pro vědění, umění a civilizaci

Na levé straně vidíme fotografii stanoviště před úklidem. Vidíme poházené oblečení a spacáky. V pravé části je odpad sebraný do pytlů, čekající na odvoz.
Výherní fotografie v kategorii před a po úklidu. Odpad sebraný v rámci akce Jarního úklidu Vyškova.

2. Fotografie z akce

Emil Morav, ZŠ a MŠ Polanka nad Odrou

Akční fotografie studentů, kteří tahají gumové hadice z přírody.
Že ten kabel nevytáhneme? Studenti ze ZŠ a MŠ Polanka nad Odrou.

 

3. Největší odpadková kuriozita

Tomáš Hejtmánek, akce Ukliďme Modřice

Na fotografii je odpadek, který byl nalezen v obci Modřice. Jedná se o velmi starý obal (pytlík) od polotučného mléka s cenou 3,60Kč za litr.
Odpadková kuriozita – obal od polotučného mléka s cenou 3,60Kč za litr.

4. Videosoutěž

Bc. Marie Šidlová, ZŠ Jarní

Video k nahlédnutí

 

Výhercům gratulujeme a posíláme malý dárek. 🙂

 

Velice děkujeme také ostatním soutěžícím, kteří nám svoje fotografie a videa poslali.  🙂

Výzva pro dětské tábory/oddíly

Studenti ze základní školy Lanškroun našli odhozené pneumatiky a nesou je na ramenou.

Zapojte se do akce Ukliďme Svět

Hlavním cílem této kampaně je šířit povědomí o problematice ochrany životního prostředí a zakořenit tuto myšlenku v dětech a mládeži skrze vlastní netradiční zážitek tak, aby si jí dokázaly spojit s reálnou situací v prostředí.

 • Přidejte svůj oddíl/tábor

  Toto je důležitá část abychom věděli, kolik oddílů se chystá zapojit. (Prosím nepoužívejte jako prohlížeč k vyplňování Internet Explorer, tento prohlížeč je zastaralý a hlásí chybu ve vyplňování data úklidu).

Společná fotografie táboru Nebřeziny, který se zúčastnil úklidu svého okolí.
Společná fotografie po úklidu – tábor Nebřeziny
 • Materiální podpora

  Pokud potřebujete materiální podporu pro úklidy, na naší základně v Domě ochránců přírody (Michelská 48/5, Praha, 140 00) si po domluvě můžete vyzvednout pytle i rukavice. V případě, že si materiál na úklid nemůžete vyzvednout, materiál Vám po domluvě zašleme poštou. Tyto informace prosím, napište do poznámky ve formuláři, případně nás neváhejte zkontaktovat emailem uklidmesvet@csop.cz.

 • Hromadné soutěže!

  Pro zúčastněné dětské tábory jsme připravili zajímavou aktivitu. Soutěž o vytvoření uměleckého díla z odpadků – jak bude dílko vypadat a z jakého bude materiálu, je zcela na vás. K jeho přípravě není potřeba nic víc, než odpadový materiál.

 

 • Vyplňte zprávu o úklidu

  Po úklidové akci, prostřednictvím formuláře na našem webu, prosím vyplňte zprávu o úklidu. Pokud budete mít nějaké fotografie, určitě je připojte k formuláři, případně pošlete na níže uvedený email.

 

Potřebujete pomoci? Obraťte se na koordinátorku akce Veroniku Andrlovou, e-mail: uklidmesvet@csop.cz, telefon: 773 198 015.

Úklid přehrady Orlík 2022

Odpad na lodích sebraný na březích Orlické přehrady sebraný roku 2022

5. dubna byl zakončen svoz odpadu na orlické přehradě. Nejen, že jsme odklidili pytle s nepořádkem, které nachystali dobrovolníci, ale sesbírali jsme další spoustu odpadu na březích tohoto krásného rybářského revíru Rady ČRS.

Akce úklidu břehů Orlíku podobně jako v přechozích letech probíhala po dobu tří týdnů (14. 3. – 3. 4. 2022) a to tak, že dobrovolníci mohli na libovolném místě přehrady posbírat odpadky, uložit je do pytlů a ponechat na břehu. Pytle a rukavice byly každému k dispozici na našem středisku na Štědroníně. Kdo se zastavil pro pytle a rukavice, aby se zapojil do sběru, obdržel i drobné upomínkové předměty (plakáty, pexesa, omalovánky, magn

etky) jako poděkování za pomoc.

Nechyběly vyložené „unikáty“, autor: ČRS

Ve dnech 4. a 5. dubna se do akce pustil ČRS. Zaměstnanci sekretariátu Rady ČRS společně s členy profesionální i dobrovolné rybářské stráže a dalšími dobrovolníky během dvou dnů objížděli břehy nádrže. Za pomoci lodí byl odpad odklízen a svážen ze všech částí přehrady. Tam kde nepřiložili ruku k dílu dobrovolníci, vyskočili jsme z lodě a odpadky sebrali.

Složení odpadu bylo i v letošním roce velmi různorodé. Velkou část odpadu tvořily PET lahve, plastové kelímky od piva a limonád, polystyren všech tvarů a velikostí. Zajímavé bylo množství nejrůznější obuvi, překvapivě mnohdy i v páru, a také velký počet plastových zapalovačů. Nemálo bylo uklizeno také skleněného odpadu, který je u vody obzvláště nebezpečný. Z dalších zajímavostí se jednalo o různé staré rekreační vybavení (stolky, židle, slunečníky, grily), nic takového nesmí být na březích vodní nádrže trvale umístěno především proto, aby nemohlo dojít k zaplavení takového odpadu. Nalezeny byly i pneumatiky, různé barely, kanystry, nárazník auta, autosedačka, části lodí, dokonce dva na břehu ponechané staré paddleboardy a mnohé další. Zvláštní část odpadu tvořili bubny od praček, které rybáři používají jako haltýře a jejichž použití je na Orlíku zakázáno. Z tohoto důvodu bylo s nalezenými haltýři na březích naloženo jako s odpadem.

S bubny od praček, které rybáři používají na Orlíku i přes zákaz jako haltýře, bylo naloženo jako s odpadem, Autor: ČRS

Ze sebraného odpadu bylo na první pohled zřejmé, že jeho původci nejsou zdaleka jenom rybáři. Samozřejmě se našlo několik splávků, woblerů, třpytek a vlasců, ale celkově byla místa, která jsou hojně rybáři navštěvována poměrně uklizená. K tomu jistě přispívá i fakt, že rybáři, narozdíl o rekreantů, mají povinnost své lovné místo uklidit. Na dodržování pořádku rybáři bude i nadále dohlížet rybářská stráž.

Chtěli bychom poděkovat všem rybářům i nerybářům, kterým není jedno jak to kolem orlické přehrady vypadá a zapojili se do této prospěšné akce. Usnadnili jste nám tím práci se sběrem a pomohli k rychlejšímu a efektivnějšímu průběhu akce.

Děkujeme také státnímu podniku Povodí Vltavy za zajištění kontejnerů a finální likvidaci veškerého sebraného odpadu. Poděkovat je potřeba i  Českému svazu ochránců přírody za poskytnutí pytlů na odpad a mediální podporu akce.

K úklidu břehů Orlíku nám pomáhá i snížení hladiny přehrady, které významně usnadňuje sběr odpadu. Obdobné snížení hladiny by se mělo v letošním roce opakovat ještě na podzim. Toho bychom chtěli opět využít a akci zopakovat. O termínech Vás budeme informovat na našich webových stránkách a facebooku.

Přejeme všem krásné zážitky v okolí přehrady Orlík a rybářům pěkné úlovky.

Amerika i Benátky bez odpadků! Uklízíme svět už 30 let! A budeme dále!

Dobrovolníci kampaně Ukliďme svět, kterou letos již potřicáté organizuje Český svaz ochránců přírody, mají za sebou hlavní jarní termín úklidů. Ten byl letos o slunečném víkendu 26. a 27. března a zapojili se do něj tisíce dobrovolníků z celé České republiky.

Ukliďme Velkou Ameriku
Ukliďme Velkou Ameriku, Autor: Kateřina Landová

Po dvou letech omezení, která přinášela pandemie Covid 19, se mohly letos uskutečnit i některé lokální tradiční hromadné úklidové akce, které v posledních dvou ročnících nebylo možné pořádat. „A už k nám od organizátorů postupně přicházejí ohlasy, fotografie a reporty z jednotlivých úklidových akcí. A je za nimi vidět spousta odvedené práce,“ říká Veronika Andrlová z Českého svazu ochránců přírody, koordinátorka kampaně Ukliďme svět.

Již tradiční akce, která každoročně probíhá v rámci kampaně Ukliďme svět, se uskutečnila v sobotu v Kojetíně. Po dvouleté covidové přestávce proběhl již pátý ročník úspěšné úklidové akce pod názvem Ukliďme Kojetín, Popůvky a Kovalovice. Letos nám počasí přálo a nejspíš i díky tomu se úklidu zúčastnilo 130 osob, z toho 75 dětí. Nasbíralo se 77 pytlů, což je přibližně 1 800 kg odpadů,“ říká Eliška Izsová, organizátorka úklidu.

Další hromadná úklidová akce, proběhla v okolí i přímo v lomu Velká Amerika. Zúčastnilo se 50 osob, které celkem sesbíraly 600 kg odpadu. Toho nejhnusnějšího – po covidové době se v jenom z nejkrásnějších míst Českého krasu nashromáždili tisíce použitých roušek, vlhčených i nevlhčených kapesníčků, plechovek a obalů od svačin

Ukliďme Kojetín, Popůvky a Kovalovice
Ukliďme Kojetín, Popůvky a Kovalovice

Do akce se zapojily také školy – od těch mateřských až po střední, školy se do úklidů zapojují stále častěji. „Učitelé uklízení mohou vhodně zapojit do výuky a přidat i další témata, spojená například se samotným vznikem odpadu a jeho předcházením. Motivací mnoha z nich je lety prověřený a fungující výchovný efekt, který úklid v praxi na děti má, a pomoci jim mohla i nabídka doprovodných aktivit,“ doplňuje Andrlová.

Příkladnou školní akcí byla akce základní školy v Benátkách nad Jizerou na Husově náměstí. Čtyři třídy uklízely v parku v blízkosti školy, v okolí cyklostezky a podél řeky Jizery. „Na úklid jsme si vyhradili 3 vyučovací hodiny, během kterých jsme posbírali cca 305 kg odpadu. Podařilo se nám nalézt i různé kuriozity, jako třeba peněženku s doklady, gril, značku hlavní silnice, kus počítače, sporáku atd. Velmi nás potěšily reakce kolemjdoucích, které byly velmi pozitivní. Celou akci jsme zakončili opékáním vuřtů,“ komentuje akci její organizátorka L. Benešová.

Podobných úklidových akcí kampaně Ukliďme svět proběhnou v tomto roce ještě stovky. Najít si je můžete na stránkách www.uklidmesvet.cz. A můžete si tam naplánovat i akci svojí. Jednotlivci i skupiny dobrovolníků mohou samozřejmě uklízet kdykoliv, i mimo stanovené hlavní termíny.

Budeme rádi, když v úklidech lidé nepoleví a budou s námi uklízet po celý rok. Také prosím, aby lidé své úklidy registrovali a sdíleli s ochránci fotodokumentaci z akcí. Pomohou tím totiž motivovat další dobrovolníky, “ uzavírá Veronika Andrlová.

Kontakt: Veronika Andrlová, tel.: 773 198 015, uklidmesvet@csop.cz

Tento víkend uklidíme svět! V Česku už potřicáté.

Logo k příležitosti 30tého úklidového roku

Český svaz ochránců přírody (ČSOP) letos opět pořádá dobrovolnické akce Ukliďme svět. Hlavní jarní úklidový termín je tuto sobotu 26. března. Černé skládky však tisícovky dobrovolníků budou uklízet po celý rok. Jubilejnímu třicátému ročníku akce Ukliďme svět udělilo záštitu Ministerstvo životního prostředí a podporuje ji i ministryně životního prostředí Anna Hubáčková.

K dnešnímu dni je registrováno téměř 400 jarních úklidových akcí Ukliďme svět. Jejich přehled naleznete na mapě úklidů. „Tato mapa je vhodnou pomůckou hlavně pro dobrovolníky, kteří nechtějí organizovat svůj vlastní úklid a rádi by se přidali k ostatním, kteří akci pořádají,“ říká koordinátorka kampaně Veronika Andrlová. „Očekáváme, že jarní počasí přiláká velké množství dobrovolníků, kteří chtějí udělat něco prospěšného pro životní prostředí a třeba si i trochu vyčistit hlavu od současných starostí.“

Uklízet mohou dobrovolníci v okolí svého bydliště, pracoviště, chaty, nebo se třeba lze individuálně zapojit i do velkého jarního úklidu upuštěné Orlické přehrady – Ukliďme Orlík 2022, který probíhá ve spolupráci s rybáři v termínu od 14. března do 3. dubna. Tuto sobotu proběhnou desítky lokálních akcí, na kterých jsou dobrovolníci vítáni. Za zmínku třeba stojí první pocovidový úklid Velké Ameriky, jedné z nejnavštěvovanějších (a odpadky nejpostiženějších) lokalit Českého krasu.

Organizátor kampaně, Český svaz ochránců přírody, poskytuje organizátorům místních úklidů materiální podporu a průběžnou metodickou pomoc. Řadu užitečných rad a typů využívají dobrovolníci také na webové stránce kampaně www.uklidmesvet.cz.

Jako každoročně je velkou pomocí dobrovolníkům při úklidu i zaslaný materiál, tedy pytle a rukavice. „V jarní rozesílce materiálu k úklidům bylo celkem rozesláno okolo 18 500 pytlů, 8000 rukavic pro dospělé a 6280 rukavic pro děti. I když jsme přes velký zájem nemohli uspokojit celou poptávku, na každého, kdo stihl o tento materiál požádat včas, se dostalo. Poskytovat materiál dobrovolníkům však můžeme jen díky podpoře, kterou akce má. Jde jednak o zajištění distribuce, kterou nám již poněkolikáté zdarma poskytují společnosti DB Schenker a DPD, ale také o podporu materiální či finanční od dalších donátorů,“ doplňuje Andrlová.

Významným podporovatelem kampaně Ukliďme svět, je již tradičně Ministerstvo životního prostředí, které akci letos udělilo záštitu.

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková k tomu dodává: „Úklidovým akcím velmi fandím, každoročně se jich v mém regionu sama účastním. Pro mne je to naprosto samozřejmý krok, kterým můžeme alespoň částečně vzít zpět to, čím přírodu a prostředí kolem nás ostudně zatěžujeme. Mé díky proto patří všem, kdo se zapojují, a také institucím, které takové aktivity zastřešují. Právě proto MŽP dlouhodobě podporuje i Český svaz ochránců přírody a jeho projekt Ukliďme svět 2022, pro letošní rok je to částkou 249 000 korun.“

Velkým jarním úklidem však kampaň nekončí. Další hromadný termín nás čeká na podzim.

Uklízet i zadávat své akce na webu www.uklidmesvet.cz však mohou dobrovolníci po celý rok.

 

Balíky jsou na cestě k organizátorům

Milí dobrovolníci a organizátoři,

velmi nás těší Váš zájem o dobrovolnickou činnost na pomoc zkvalitnění prostředí. Pokud jste měli o materiál požádáno, vaše žádosti jsme zpracovali, následně je firma DB Schenker zabalila a předala k přepravě firmě DPD, která Vám balíky doručí. O zásilce Vás bude informovat přímo firma DPD.

Balíčky očekávejte od 22. – 24. 3. 2021.

Pokud se budete chtít k nějakému úklidu připojit nebo jste zástupce médií a máte o konkrétní úklid zájem, prosím obraťte se na organizátora úklidu, jehož kontakt najdete přímo v mapě. Pokud u dané úklidové akce údaje chybí, organizátor si nepřál tyto údaje poskytnout.

Odkaz na mapu s úklidy: https://www.mapotic.com/uklidme-svet-dobrovolnicke-uklidy-2022

Uklízení je na vlastní bezpečnost, rozhodně se ale dá případným nepříjemným situacím předejít. A proto připomínáme a prosíme – ještě než vyrazíte na svůj úklid, prostudujte si pečlivě Organizační a bezpečnostní pokyny, které jsme pro vás připravili. Zjistíte v nich, na co si dát při úklidu dobrý pozor a jak se chovat při případném nálezu nebezpečných odpadů.

Zároveň bychom Vás poprosili o dokumentaci celé akce, kterou po Vašem úklidu vyplníte ve zprávě o úklidu: https://uklidmesvet.cz/zprava-o-uklidu/.

Pro jarní úklidy pro Vás máme také připravené fotografické soutěže.

 

V případě, že budete chtít radu či konzultaci, neváhejte nás kontaktovat na uklidmesvet@csop.cz nebo na telefonním čísle 773 198 015.

 

Přejeme Vám, ať si akci co nejvíce užijete bez nehod a s úsměvem.