K vratným lahvím přibydou PETky a plechovky

Systém zálohování PET lahví a plechovek má začít fungovat od poloviny příštího roku. Každá nová věc s sebou nese strach z neznámého a tím pádem mnohdy i negativní emoce. Nicméně vratná lahev, to pro nás přece není nic nového. Jedná se o zavedenou instituci, která už roky funguje na výbornou. Zkusme tedy na celou záležitost pohlédnout objektivní optikou a uvědomit si, co změna přinese. V zemích, kde systém už funguje, se například zmenšilo množství odhozených nápojových obalů v přírodě (tzv. littering) až o 95 %. To zní dobře, ne? Podívejte se, jak má systém fungovat, obavy se jako mávnutím proutku rozplynou.

Přečtěte si:

Nejčastější otázky a odpovědi k zálohování PET lahví a plechovek

Novela zákona o obalech

Díky, že jste s námi uklidili svět!

Hezký den všem vám, dobrým duším, které jste se rozhodli s námi v rámci velkého podzimního úklidu (a samozřejmě nejen toho) uklízet svět,

tímto bychom vám chtěli velmi poděkovat, že vám osud přírody není lhostejný a že jste aktivně vyrazili do přírody napravit to, co způsobili jiní, kterým ještě musíme vysvětlit, že zahodit plechovku nebo PET lahev jinam než do koše (nejlépe na tříděný odpad) se prostě nedělá. Podívejte se, jak vám šla práce od ruky:

                                   

V rámci letošního podzimního úklidu se k úklidovým akcím přihlásilo téměř devět tisíc dobrovolníků ze všech koutů České republiky. Bohužel situaci zkomplikovala velká voda, která napáchala mnoho škod a která znemožnila některé úklidy uskutečnit. Všem obětem povodní přejeme mnoho sil a věříme, že se jejich životy brzy vrátí do stavu před povodněmi.

Na tomto místě bychom chtěli poprosit všechny organizátory podzimních úklidů, jejichž akce se podařilo uskutečnit, aby vyplnili krátkou zprávu o úklidu, která nám pomůže sledovat výsledky kampaně, o které se s vámi rozhodně podělíme.

Ještě nám dovolte připomenout naši fotosoutěž. Své snímky na téma „Před a po“ a „Kuriozita“ nám můžete zasílat až do 31. 10. 2024, a to prostřednictvím elektronického formuláře. Vítězové se samozřejmě mohou těšit na ceny.

  • Před a po: Ukažte nám všem, jak moc jste se činili a jak velký kus práce jste odvedli. Vyfoťte místo, které jste se rozhodli uklidit, před úklidem a po něm. Rozdílů mezi nimi se určitě nedopočítáme.
  • Kuriozita: „Čím divnější, tím lepší“, to je heslo této kategorie. Pochlubte se, co nejpodivnějšího jste během úklidu našli.

A protože podzimní počasí často úklidům přírody příliš nepřeje, posíláme Vám tip, jak si ukrátit dlouhou chvíli a jak poměrně výrazně předejít vzniku odpadu. Vyrobte si voskovaný ubrousek a pak si do něj hrdě zabalte svoji svačinu. Návod, jak na to, najdete zde.

Ať se dílo podaří a ještě jednou DÍKY!

Vyberte si svůj úklid!

A už je to na spadnutí! Již zítra, v pátek 20. 9. 2024 a celý následující víkend se uskuteční další velký úklid. Vlastní úklid jste si nezaregistrovali, a přesto byste chtěli pomoci přírodě a uklidit svět? Podívejte se na naši mapu úklidů a vyberte si právě ten úklid, který Vám nejvíce vyhovuje. Kliknutím na špendlík konkrétní akce se dozvíte vše potřebné: termín, čas a místo srazu a kontaktní údaje na organizátory.

S sebou si nezapomeňte pevné boty a jako vždy dobrou náladu. Můžete se těšit na smysluplně strávený den s lidmi, kteří mají stejný zájem. Odměnou Vám bude dobrý pocit. Samozřejmě berte, prosím, v potaz možná nebezpečí souvisejícím s povodněmi. Bezpečnost je na prvním místě!

Přejeme Vám, ať jde práce od ruky a děkujeme, že uklízíte svět!

Ukliďme svět po povodních

Českou republiku opět zasáhla velká voda a opět si musíme poradit s jejími následky. Vzhledem k tomu, že se blíží termín podzimního úklidu, prosíme všechny přihlášené organizátory a dobrovolníky, aby pečlivě zvážili současnou povodňovou situaci. Na prvním místě je vaše bezpečí. Pokud to lze, zapojte se do likvidace následků povodní, případně posuňte termín úklidové akce na později, až se situace uklidní.

Pro dobrovolníky, kteří se rozhodli pomoci s odstraňováním škod, které velká voda napáchala, máme několik rad, jak při takovém úklidu po povodních postupovat. Děkujeme, že pomáháte!

 

Pravidla pro úklid po povodních

Dobrovolnická pomoc je při likvidaci následků povodní moc důležitá a velmi potřebná, nicméně na prvním místě je bezpečnost. Nezapomeňte se proto chránit, abyste mohli i nadále pomáhat. Podívejte se na pravidla úklidu po povodních.

 

Kde se hlásit s nabídkou pomoci?

Aby byla Vaše pomoc účinná je třeba, abyste pomáhali tam, kde je to již možné a kde je to potřeba. Zaregistrujte se u organizací, kteří se věnují koordinaci dobrovolníků. Zde je jejich seznam včetně odkazů na registrační formuláře.

Podzimní úklid se blíží, přidejte se k nám a Ukliďme svět!

Téměř polovina prázdnin za námi a ještě polovina před námi. Rychlost, s jakou z nich ukrajujeme, je ovšem závratná a za chvíli přivítáme září. Proto se hlásíme opět o slovo.

Nejprve nám dovolte, abychom Vám poděkovali za dosavadní úsilí a čas, které jste investovali do kampaně Ukliďme svět. Ať už se úklidu odpadu v přírodě věnujete pravidelně, občas nebo to bylo jednorázově, vše se počítá. Tedy přijměte náš velký dík.

Jako každý rok, tak i letos se uskuteční tradiční podzimní úklid. Vydejte se v pátek 20. září 2024 nebo kterýkoliv následující den opět vykonat dobrý skutek a společně Ukliďme svět! V loňském roce se úklidu zúčastnilo přes 22 000 lidí a podařilo se nashromáždit neuvěřitelných 170 tun odpadu. Vždy to může být ještě lepší, tak pojďme tato čísla pokořit!

Celý postup jistě znáte, ale opakování je matka moudrosti. Je to snadné. Nejprve si vyberte místo, které potřebuje Vaši pomoc a potřebuje zbavit pohozených odpadků (park, les, potok apod.). Prostřednictvím našeho elektronického formuláře nám dejte vědět o Vašem úklidu a pak nalákejte co nejvíce dobrovolníků, aby do toho šli s Vámi. Využít můžete letáky, plakáty, sociální sítě nebo třeba webové stránky obce. Praktické rady jak na přípravu úklidu a úklid samotný naleznete na webových stránkách Ukliďme svět v sekci Materiály ke stažení a v článku Pět kroků ke správnému úklidu. V rámci formuláře máte navíc možnost zažádat si o bezplatné poskytnutí úklidových pomůcek: jednorázové a opakovaně použitelné pytle na odpad a pracovní rukavice pro malé i velké. Prohlédněte si náš úklidový sortiment, žádat o něj můžete až do 2. 9. 2024. Po skončení úklidu nám pošlete zprávu, jak úspěšní jste byli. A pokud se Vám mezinárodní úklidový termín zrovna nehodí, nezoufejte. Uklízet svět můžete v průběhu celého roku. Díky za to!

Kontakt: Petra Kozáková, tel.: 773 198 015, uklidmesvet@csop.cz

Na tábor se zero waste. 5. lekce: Vyrábíme z přírodnin

K dětským táborům patří vedle pohybových aktivit a her také výtvarné činnosti. Většině z nás začne v hlavě růst seznam pomůcek, které jsou v našich očích na umělecké výtvory potřeba. Ale jsou doopravdy potřeba? Už jsem si ověřila, že rozhodně NE! Samozřejmě, že se děti neobejdou bez základních věcí, jako jsou nůžky, lepidlo či barvy, ale ten zbytek, samotný materiál si jsou docela dobře schopné během chvilky obstarat samy. Šišky, listy, květy, klacíky, kamínky, mech, ptačí peříčka… To všechno a nejen to mohou táborníci použít na svoji úžasnou plastiku. Navíc není šiška jako šiška, jedna je dlouhá, druhá krátká, třetí rovná, čtvrtá zatočená… Každý kus je zkrátka originál a každý kus je vhodný na něco jiného. Z toho bude skvělé tělo a z toho zase legrační nos.

Tenhle táborový úkol v dětech podnítí kreativní myšlení a fantazii. Vymýšlí neotřelá řešení a způsoby, která jsou možná s těmi prostředky, které mají k dispozici. Navíc se takové vyrábění dá skvěle kombinovat snad s každou celotáborovou hrou.

 

1. Postavičky

Jen si vzpomeňte na film Kuky se vrací. Jan Svěrák do něj obsadil převážně herce z klacíků, listí a žaludů. A za mě se to náramně povedlo! Využijte této inspirace: jeden den s dětmi vyrobte své přírodní herce a druhý den, pokud budou postavy vykazovat dostatečnou odolnost, si s nimi zahrajte divadlo.

Kuky se vrací; zdroj: Dafilms.sk, 2022

 

2. Zvířátka

Zvířátka ze žaludů, oblíbená podzimní tradice. Během letních prázdnin kaštany už nejspíš nenajdete, již dávno skončily v bříškách lesních obyvatel. Ale co, i tak si poradíme. Les nabízí tolik skvělých věcí, které se dají použít. Jednotlivé části lze buď spojovat párátky, slepit lepidlem nebo svázat provázkem.

Zvířátka z přírodnin; zdroj: Dubánci.cz, 2024

 

3. Domečky

Ty patří k mým nejoblíbenějším. Děti se ihned vžijí do role architektů a vymýšlejí složité konstrukce staveb. Stavění domečků jsme vždy měli spojeno ještě s exkurzí, během které každé družstvo představilo svůj výtvor se všemi jeho detaily výjimečnostmi.

Domeček v lese; zdroj: Nesevlese.cz, 2020

 

4. Dekorace

Na výrobu nejsnazší a na efekt nejbohatší jsou různé závěsné dekorace. Postačí zhruba půl metrový pěkný klacek, kousek provázku na zavěšení samotného závěsného mobilu a další kus na zavěšení samotných ozdob. Těmi můžou být peříčka, kamínky, lístečky, šišky…

Závěsná dekorace z přírodnin; zdroj: Pinterest, 2024

 

5. Vodní díla

Nechte se inspirovat soutěží Danube Art Master (česky Dunajský umělec), kterou na národní úrovni organizuje Sdružení mladých ochránců přírody ČSOP. Do soutěže se můžete přihlásit s uměleckými díly z přírodních materiálů (např. sochami, kolážemi či šperky), videy nebo fotografiemi. Všechna díla musí být vytvořena v bezprostřední blízkosti vodního toku. Cílem soutěže je motivovat děti k poznání toků a uvědomění si jejich důležitosti. Podívejte se na stránky SMOPu a přečtěte si víc.

Danube Art Master; zdroj: Danubeday.org, 2024

 

Budeme moc rádi, pokud se s námi podělíte o své táborové výtvory. Fotografie můžete zasílat na uklidmesvet@csop.cz.

„Nemáte někdo chuť na dobrou brazilskou kávu?“

Co by to bylo za ráno bez kávy? Pro většinu z nás zkrátka nepředstavitelná věc. Někdo ji stíhá doma, někdo si ji připraví na cestu, někdo si ji koupí s sebou ve své oblíbené kavárně. A to bychom nebyli my, abychom do toho nešťourali. Pokud si kávu s sebou koupíme v její nejběžnější podobě, tzn. do papírového kelímku, zbyde po vypití obsahu prázdný špinavý kelímek, tedy odpad. Počítejme, kolik to dělá:

 

Počet káv/den Počet kelímků/týden Počet kelímků/měsíc Počet kelímků/rok
1 7 30 365
2 14 60 730
3 21 90 1 095

 

Tabulka ukazuje spotřebu kelímků jednoho jediného člověka. Pokud bychom ji vynásobili počtem lidí, kteří si dopřávají kávu do kelímku, dostaneme závratné číslo. Ročně se v České republice vyhodí asi 350 milionů kelímků, zhruba tedy milion kusů denně (zdroj: Evropa v datech). A tak utrácíme drahocenné zdroje na jejich výrobu,* použijeme je po dobu cca deseti minut a pak se jich kvapem zbavujeme. To je docela dost hloupé, ne?

* Na výrobu jedné tuny papíru je zapotřebí 2-3 tuny dřeva, cca 85 tis. litrů vody a mnoho elektřiny.

 

Řešení tu je!

Všechno jde, když se chce. Řešení, jak výrazně snížit spotřebu jednorázových kelímků na kávu, jsou hned dvě, vlastně tři a jsou docela prostá:

 

1. Vlastní kelímek

Vlastní kelímek na kávu považuji za nepostradatelný módní doplněk, který si vždy hoví v mém batohu. Pokud se dostaví chuť na kávu, v kavárně pěkně poprosím, zdali by mi ji mohli připravit do vlastního kelímku. Obsluha s úsměvem odvětí „Beze všeho.“ a krátce nato odcházím s espressem nebo cappuccinem ve vlastním. Takhle jednoduché to je a nikdy jsem se nedočkala záporné odpovědi nebo jakékoliv nepříjemné reakce.

Na výběr máte celou řadu cestovních hrnků: plastové, skleněné nebo kovové. Samozřejmě nejlepší volbou jsou z hlediska recyklace poslední dva jmenované, nicméně osobně preferuji kelímek plastový. Je lehký a jen tak se nerozbije. A že je takový cestovní kelímek pouze jednoúčelovou záležitostí? Vůbec ne! Zapomněli jste láhev? Poslouží kelímek. Zapomněli jste pro děti hračky na koupaliště? Poslouží kelímek. Nechcete zmrzlinu do kornoutu? Poslouží kelímek.

Výběr cestovních hrnků; zdroj: Google, 2024

 

2. Vratné kelímky

Máte-li malou kabelku nebo chodíte-li na lehko, tak i pro Vás tu je řešení. V České republice fungují systémy vratných zálohovaných kelímků, konkrétně REkelímek a GOCUP. Opět je to snadné. Přijdete do kavárny, která je do systému zapojena (to během chvilky zjistíte na internetových stránkách provozovatelů systémů), a požádáte o kávu s sebou do vratného kelímku. Obsluha Vám k ceně kávy naúčtuje ještě vratnou zálohu (okolo 50 Kč). Poté, co si svou kávu odnesete a vypijete, můžete kelímek vrátit v kterékoli jiné partnerské kavárně, kde Vám vrátí zaplaceno zálohu. Takový vratný kelímek lze použít až 400x. Souboj vratný vs. jednorázový kelímek má svého jasného vítěze.

REkelímek; zdroj: Protišedi, 2021
GOCUP; zdroj: GOCUP, 2024

 

3. Nepít kávu

Cože?! No, to snad ani nemůžeme myslet vážně.