Darujte přírodě vánoční dárek tím, že si z ní něco odnesete. Třeba pytel plný odpadků!

S blížícím se koncem roku přináší Český svaz ochránců přírody letošní výsledky kampaně „Ukliďme svět“. Akce se letos zúčastnilo přes 21 000 registrovaných dobrovolníků, kteří po celé České republice sebrali více než 200 tun odpadu. Do úklidu se zapojilo 213 škol, táborů a dětských oddílů. Ochránci také oznámili datum hlavního jarního úklidového termínu, který bude příští rok 26. března, a zároveň přichází s novou velkou výzvou: „Darujte přírodě vánoční dárek tím, že si z ní něco odnesete. Třeba pytel plný odpadků!“

Blíží se Vánoce a s nimi i touha lidí obdarovat ty, které máme rádi. Ochránci přírody nyní přichází s tipem na vánoční dárek, který pomůže přírodě i nám všem. Na rozdíl od běžných zvyklostí, tento dárek nepřinesete pod stromeček, ale naopak ho od něj odnesete!

Na Vánoce mnoho lidí vyráží mimo město, chtějí se projít v lese a užít si klid po náročném předvánočním shonu. Proč tedy tuto příležitost nepřetavit v něco opravdu pozitivního. Darujte dárky i přírodě v podobě plného pytle odpadků, který z ní odnesete!“ říká koordinátorka kampaně Veronika Andrlová a dodává, že neexistuje lepší příležitost pro projev solidarity s naší přírodou, než právě o Vánocích.

Pokud se tato výzva uchytí, plánují ji ochránci přírody opakovat každý rok. Může se tak stát pravidelným doplňkem hromadných úklidových akcí. Ty letos opět silně zasáhla pandemická situace, kvůli níž měly hromadné akce nižší účast, než bývalo běžné v minulých letech. Organizátoři akce proto zvolili pro tento rok trochu jinou taktiku než obvykle. Kromě hlavních termínů vyzývali dobrovolníky i k individuálním úklidům v průběhu celého roku. Akce se tak nakonec zúčastnilo přes 21 000 registrovaných dobrovolníků, kteří po celé České republice sebrali více než 200 tun odpadu. Do úklidu se také zapojilo 213 škol, táborů a dětských oddílů.

Bylo nám jasné, že situace není dobrá pro hromadné akce. Proto jsme se zaměřili na to, abychom lidi motivovali k úklidům v průběhu celého roku. Dobrovolníky jsme vyzývali k pravidelným úklidům při každé procházce do přírody a pořádali pro ně i mnoho soutěží. Rok však ještě neskončil,“ říká Veronika Andrlová a naznačuje, že je čas při nadělování dárků myslet i na to nejcennější, tedy na naši přírodu.

Shrnutí dat úklidů akce Ukliďme svět a vánoční výzva

Veronika Andrlová, tel.: 773 198 015, uklidmesvet@csop.cz

Známe výherce soutěží pro podzimní celosvětový úklidový den!

Děkujeme všem, co se zapojili do uklízení. Speciální díky všem, kdo se zúčastnil i našich soutěží. Do soutěží jste nám poslali desítky fotografií i videí. Nebylo lehké vybrat, ale nakonec se porota rozhodla následovně.

  1. Fotografickou soutěž „Před a po“ vyhrává: Střední odborná škola technická a zahradnická, Lovosice.
Fotografická soutěž
Fotografie před úklidem. Autor: Střední odborná škola technická a zahradnická, Lovosice.
Fotografická soutěž
Fotografie po úklidu. Autor: Střední odborná škola technická a zahradnická, Lovosice.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Fotografickou soutěž „Fotografie z akce“ vyhrává: Speciální základní škola a praktická škola Chrudim.
Fotografická soutěž
Fotografie z akce. Autor: Speciální základní škola a praktická škola Chrudim.

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Videosoutěž vyhrává: Adam Nezdara – Technické lyceum Průmyslová škola, 1.A, Vlašim.

 

Výhercům gratulujeme a posíláme malý dárek. 🙂

 

Velice děkujeme také ostatním soutěžícím, kteří nám svoje fotografie a videa poslali. Těšíme se na Vás v příštím roce. 🙂

Úspěšné úklidové září je za námi. Ochránci ani dobrovolníci však ještě nekončí!

Český svaz ochránců přírody, který zaštiťuje kampaň Ukliďme svět, má za sebou podzimní fázi úklidů odpadků v naší přírodě. Celosvětová kampaň Clean up the world se letos soustředila na víkend 17. – 19. září, čeští ochránci přírody však vyzývali k průběžným akcím, které doplňovali tematickými soutěžemi. Ty měly za cíl ještě více motivovat dobrovolníky ze všech koutů naší republiky. Celkově se do úklidů v září zapojilo 6810 dobrovolníků a posbírali 47 tun odpadů.

Většina úklidových akcí se odehrála v sobotu 18. 9., tedy v termínu celosvětové kampaně, akce však probíhaly v průběhu celého září. Díky podpoře donátorů a partnerů kampaně bylo možné dobrovolníkům zdarma poskytnout a doručit potřebnou materiální pomoc pro úklidy – pytle a rukavice. Do úklidů se zapojili jednotlivci, skupiny, organizace i školy. Především u těch letos ochránci přírody sledovali zvýšený zájem.

„Letos se do akce Ukliďme svět zapojilo ještě větší množství škol než v minulých letech. Tento trend nás těší, protože především u mladé generace je velmi důležitá výchova v oblasti ochrany přírody,“ říká Veronika Andrlová, která celou kampaň koordinuje.

Celkově se zapojilo 98 škol a dětských oddílů. Ochránci přírody přičítají vetší zájem především zvýšené péči, které jim věnují. „Školy a organizace, které s dětmi pracují, jsme letos oslovovali opravdu intenzivně, a to se projevilo do finálních čísel zapojených dobrovolníků,“ dodává Veronika Andrlová.

Ochránci přírody upozorňují, že úklidy probíhají dál a dobrovolníci i v těchto dnech mohou registrovat své úklidy na stránkách www.uklidmesvet.cz. Registrace slouží především jako motivační prvek pro další potencionální dobrovolníky. Všechny akce se totiž ukazují na takzvané „úklidové mapě“.

Do konce listopadu se mohou lidé hlásit i do soutěže Českého svazu ochránců přírody s názvem „Land – art čili krajinné umění“. Tato aktivita je výborná pro děti i dospělé. Jedná se o tvoření v přírodě z přírodního materiálu. Land – artisté pracují se zeminou, pískem, kamením, suchými větvemi, listím s vodou v různých podobách. Podzimní příroda nabídne především barevné listy nebo plody stromů – žaludy, kaštany, bukvice. Cílem je především seznámení s rozmanitostí přírodních materiálů, rozvíjení fantazie a kreativity při práci s přírodninami a učení vnímat krásu přírody.

Podrobná pravidla najdou zájemci zde https://uklidmesvet.cz/2021/09/22/nova-podzimni-soutez-krajinne-umeni-land-art/. Hodnotné odměny do soutěže věnovala firma ALPINE PRO.

Veronika Andrlová, Český svaz ochránců přírody tel.: 773 198 015, info@csop.cz

Nová podzimní soutěž krajinné umění – Land art

Land art, čili krajinné umění, je výborná aktivita pro děti i dospělé. Že nevíte co to je? Jedná se o tvoření v přírodě z přírodního materiálu.

Land – artisté pracují se zeminou, pískem, kamením, suchými větvemi, listím s vodou v různých podobách. Podzimní příroda nabídne především barevné listy nebo plody stromů – žaludy, kaštany, bukvice …

Cílem je především seznámení s rozmanitostí přírodních materiálů, rozvíjení fantazie a kreativity při práci s přírodninami a učení vnímat krásu přírody.

 

 

 

Samozřejmě pokud bude v okolí Vašeho „venkovního ateliéru“ nějaký nepořádek, nezapomeňte ho uklidit. 🙂

 

Soutěž je fotografická, proto svá díla nezapomeňte vyfotografovat a poslat na email uklidmesvet@csop.cz.

 

Ukončení soutěže 30. listopadu.

 

Jako výherce vybereme:

  1. Land – artisty jednotlivce – tři výherní místa, které budou obdarováni čepicí a šálou z podzimní kolekce Alpine pro.
  2. Land – artisty skupiny – jednu skupinu, která vyhraje samolepky, pexesa, omalovánky a další přírodně vzdělávací materiály.
Ukázka krajinných děl, dětí z mateřského klubu MEZI SROMY

Už jen měsíc do celosvětového úklidového dne!

Pytle a rukavice pro dobrovolníky!

Naplánujte a zaregistrujte si svoje úklidy. Nabízíme materiální výpomoc v podobě pytlů, rukavic a samozřejmě i rady, jak úklid zorganizovat.

 

⭐️ Konec žádostí o pytle a rukavice 1. září. ⭐️

➡Soutěže ⬅

Zapojit se může kdokoliv! Jednotlivci i celé skupiny se mohou vydat do přírody a ulehčit jí tak od odpadků, které jí ničí.

Přidejte se k tisícům dobrovolníků po celém světě a uklízejte s Českým svazem ochránců přírody!

Soutěže pro podzimní celosvětový úklidový den 18. září!

Stejně jako vždy, i na podzim budou úklidy provázet tematické soutěže, které budou zpestřením celé kampaně.

  1. Odměny pro soutěžící

    Fotografická soutěž „Před a po“– vyfotografujte místo před úklidem a bezprostředně po něm.

  2. Fotografická soutěž „Fotografie z akce“ – v této kategorii se opravdu meze nekladou. Nejzajímavější, nejvtipnější, nejakčnější fotografie vyhrává 🙂
  3. Videosoutěž – natočte a sdílejte s námi video z úklidu, nebo jakékoliv video o odpadech, fantazii se meze nekladou!

Pravidla soutěží jsou jednoduchá. Udělejte jednu až dvě fotografie dle zadaného tématu. Fotografie pošlete prostřednictvím formuláře, který najdete v sekci soutěže.

Video prosím zasílejte na email uklidmesvet@csop.cz (nezapomeňte připsat Vaše jméno a do Předmětu Podzimní soutěž)

Nejlepší z Vás vyhrají zajímavé ceny a jejich fotografie budeme zveřejňovat na našich sociálních sítích.

Těšíme se na Vaše úlovky 🙂

Konec soutěže 10. října.

Ukázka fotografie z akce pořízená z úklidu v Benešově.
Fotografická soutěž „Před a po“ rok 2020
Fotografická soutěž „Před a po“ rok 2020