Pět kroků ke správnému úklidu

 

1. Vyberte datum a místo úklidu

Udělejte si procházku, popřípadě si místo i nafoťte. Budete vědět, na co dobrovolníky i sebe připravit – množství a druh odpadu, terén, trasa.

Kdo pozemek vlastní/spravuje se můžete dozvědět z katastru nemovitostí, poradí Vám například i na místním úřadě.
Domluvte se s vlastníkem nebo správcem pozemku o tom, že na daném místě chcete pořádat akci Ukliďme svět. Pokud je pozemek obecní či alespoň volně přístupný, obec zpravidla ráda a bezplatně pomůže s odvozem likvidací nasbíraného odpadu. Pokud je skládka na soukromém pozemku, je třeba se domluvit s vlastníkem. Obci však z takového jednání nevynechávejte – může vám pomoci.

 

2. Registrace, materiál

Zaregistrujte se. Vyplněním formuláře nám dáte o úklidové akci vědět. Od ČSOP můžete získat další potřebné informace, případně materiální podporu. Materiální podpora (pytle, rukavice) se většinou rozesílá před hlavním jarním termínem a podzimním termínem, který bývá druhou sobotu v září. Nezapomeňte se také podívat, zda zrovna neprobíhá nějaká soutěž, byla by škoda o to přijít. 🙂

 

3. Pokud se chystáte uspořádat akci veřejnou, sežeňte dobrovolníky, propagujte

Dejte o své akci vědět, ať přijde dostatečný počet dobrovolníků. Oslovte své známé a přátele. K tomu velmi dobře poslouží vytvoření události na facebooku, kam můžete přizvat své bližší i vzdálenější okolí. A nezapomeňte nás přidat jako spolupořadatele (@uklidmesvetCSOP), ale pozor, nejde to, pokud máte událost vytvořenou jako soukromá osoba (v takovém případě mohou být spolupořadatelem jen Vaši přátelé).

Používejte také naše logo, ať ostatní ví s kým uklízíte (ke stažení zde).

Můžete oslovit starostu (umožní vyvěšení letáků na obecní nástěnku nebo akci vyhlásí do rozhlasu), můžete oslovit místní spolky, školu, fotbalový klub či dobrovolné hasiče. Pokud znáte nějakého místního novináře, jistě se mu také svěřte.

Něco navíc: Doprovodný program

Samozřejmě můžete svým dobrovolníkům nabídnout i něco navíc. Například zajištěním doprovodného programu. Ten může obnášet cokoliv od společného opékání špekáčků přes promítání dokumentů až po debatu o třídění odpadu. Fantazii se meze nekladou. 🙂

 

4. Samotný úklid

Na začátku akce všechny poučte o organizačních věcech, upozorněte na bezpečnost práce – jak poznat nebezpečný odpad a jak s ním zacházet, na co si dát pozor v terénu apod. (ke stažení zde). A pak už jdete do akce. Nezapomeňte pořizovat hodně fotek, do společného alba, do našich reportů i do vyhlášených fotosoutěží. Nikdy nevíte, co všechno se dá při úklidu najít a zažít! Takové vzpomínky stojí za to si uchovat.

Materiály, které Vám mohou být k užitku, naleznete zde

 

5. Zpětná vazba (zpráva o úklidu)

Po úklidu nezapomeňte na zpětnou vazbu. Ve formuláři zpráva o úklidu, nezapomeňte vyplnit pár důležitých informací, jako například kolik osob se zúčastnilo, kolik z nich bylo do 18 let, nebo kolik kg odpadu jste odhadem sesbírali. Tyto informace slouží ke statistickým účelům i k motivaci nových dobrovolníků.