Pět kroků ke správnému úklidu

1. Vyberte místo úklidu

Udělejte si procházku, popřípadě si místo i nafoťte. Budete vědět, na co dobrovolníky i sebe připravit – množství a druh odpadu, terén, trasa.

2. Zjistěte, komu lokalita patří

Kdo pozemek vlastní/spravuje se můžete dozvědět z katastru nemovitostí, poradí Vám například i na místním úřadě.
Domluvte se s vlastníkem nebo správcem pozemku o tom, že na daném místě chcete pořádat akci Ukliďme svět. Pokud je pozemek obecní či alespoň volně přístupný, obec zpravidla ráda a bezplatně pomůže s odvozem likvidací nasbíraného odpadu. Pokud je skládka na soukromém pozemku, je třeba se domluvit s vlastníkem. Obci však z takového jednání nevynechávejte – může vám pomoci.

3. Sehnat dobrovolníky, propagace

Dejte o své akci vědět, ať přijde dostatečný počet dobrovolníků. Oslovte své známé a přátele. K tomu velmi dobře poslouží vytvoření události na facebooku, kam můžete přizvat své bližší i vzdálenější okolí. A nezapomeňte nás přidat jako spolupořadatele (@csopuklidmesvet), ale pozor, nejde to pokud máte událost vytvořenou jako soukromá osoba (v takovém případě mohou být spolupořadatelem jen Vaši přátelé).

Můžete oslovit starostu (umožní vyvěšení letáků na obecní nástěnku nebo akci vyhlásí do rozhlasu), můžete oslovit místní spolky, školu, fotbalový klub či dobrovolné hasiče. Pokud znáte nějakého místního novináře, jistě se mu také svěřte.

Něco navíc: Doprovodný program

Samozřejmě můžete svým dobrovolníkům nabídnout i něco navíc. Například zajištěním doprovodného programu. Ten může obnášet cokoliv od společného opékání špekáčků přes promítání dokumentů až po debatu o třídění odpadu. Fantazii se meze nekladou.

4. Registrace, materiál

Zaregistrujte se jako organizátor. Vyplněním formuláře můžete získat podporu od ČSOP. Sledujte informace a pokyny, které vám následně dorazí na e-mail. Základní pokyny se většinou rozesílají před hlavním uklízecím víkendem, který je vždy na jaře (ale může být i jindy). Organizátoři kampaně zpravidla nabízejí i zaslání uklízecích pytlů, rukavic či jiných pomůcek.

5. Úklid a zpětná vazba

Na začátku akce všechny poučíte o organizačních věcech, upozorníte na bezpečnost práce – jak poznat nebezpečný odpad a jak s ním zacházet, na co si dát pozor v terénu apod. A pak už jdete do akce. Nezapomeňte pořizovat hodně fotek, do společného alba, do našich reportů i do vyhlášených fotosoutěží. Nikdy nevíte, co všechno se dá při úklidu najít a zažít! Takové vzpomínky stojí za to si uchovat.

Materiály ke stažení