Úklid ZŠ Jarní, Orlová – Poruba

Třída ZŠ Jarní, Orlová vyfocena s prázdnými pytli při úklidu.

ZŠ Jarní se zúčastnila akce Ukliďme svět

 

Stejně jako loni jsme se zapojili do úklidové akce pořádanou českým svazem ochránců přírody – Ukliďme svět. Žáci 7. ročníku se do úklidu pustili s nadšením. Vyuklízeli jsme společně blízké okolí školy. Někdy jsme se nestačili divit, co vše lidé do přírody odhodí. Kromě drobného odpadu jako jsou pet lahve, plechovky a igelitové sáčky jsme nalezli také např. obuv, část sedačky, roušky, vysavač a velké kusy oblečení. Úklidu jsme věnovali 2 vyučovací hodiny, které jsme si společně užili a zároveň odlehčili naší přírodě.

 

Bc. Marie Šidlová

Ukliďme svět, ukliďme okolí naší školy

Děti vyfocené při akci Ukliďme svět.

Dne 22. 9. 2022 se několik tříd prvního i druhého stupně zapojilo do akce Ukliďme svět. Uklízelo se okolí všech školních budov, Školního náměstí, základní umělecké školy, knihovny, městského úřadu a Tyršova náměstí. Odpadků jsme nenašli mnoho, což nás příjemně překvapilo. Pytel se nám ale stejně podařilo zaplnit, a to hlavně v parku na náměstí. Nejvíc nás zarazilo množství nedopalků kolem chodníků a cest. Město bylo krásně uklizené a my jsme z celé akce měli dobrý pocit.

Třídy 1. B, 2. A, B, C, 3. A, D, E, 4. C, 5. A, 6. A, B, C, 7. A, B, C

 

Děti vyfocené při akci Ukliďme svět.

 

 

Seifertka uklízí Mělník

Fotografie dobrovolníků s pytli odpadků.

4. A uklízela v lokalitě Mělník-Chloumek, konkrétně v místě naučné stezky pro děti. Cestou nejenom sbírala odpadky, ale plnila úkoly zadané na naučných tabulích, a také poznávala houby, což se dětem hodilo do přírodovědného učiva. Nasbírané houby si děti odnesly domů

Třída 7. A se v pátek 16. 9. zúčastnila akce Ukliďme svět. Společně se spolužáky ze 7. B jsme vyčistili oba břehy potoku Pšovka v úseku od koupaliště po autobusové nádraží. Odpadků jsme našli hodně, narazili jsme i na opravdu zvláštní věci – např. klec na papoušky. Po skončení úklidu, umytí rukou v blízkém supermarketu TESCO a svačině jsme se věnovali sportovním hrám na hřišti parku.

7. B jsme se v pátek 16. 9. sešli na rohu Tesca, abychom uklidili okolí potoka Pšovka. Sešlo se sice jen 11 žáků, ale udělali jsme i tak spoustu práce. Prošli jsme okolí potoka od koupaliště až po park u autobusového nádraží. A kolik jsme toho nasbírali, vidíte na fotografiích.

Dne 16. 9. 2022 se naše třída zúčastnila akce „Ukliďme svět“. Vypravili jsme se do parku v Hoříně, abychom uklidili prostory kolem cest a také část obce. Odpadků bylo tolik, že nám nestačily pytle. Děti si během práce uvědomily, že bezohledné chování k našemu životnímu prostředí není správné a určitě se po této zkušenosti budou samy chovat lépe. Kromě práce jsme si ale užili i odpočinek a zábavu – svačinku, dětské hřiště a hlavně zahradu se spoustou krásných zvířátek.

Do akce „Ukliďme svět“ se v pátek 16. září zapojilo 19 dětí z 6. B. Od Domu dětí a mládeže jsme sešli k Labi na cyklostezku a pokračovali směrem k Hadíku. Odpadků jsme sesbírali tolik, že nám téměř nestačily přidělené igelitové pytle! Na závěr jsme si zahráli několik her a soutěží.

Celkově akci hodnotíme velmi pozitivně a jsme moc rádi, že nám pořadatelé poskytli ochranné pomůcky a pytle.

žáci ze základní školy Seifertka uklízíDobrovolníci s úsměvem na tváři po sběru odpadkůHromadná fotografie dobrovolníků s pytli plných odpadků

Ukliďme okolí školy

Fotografie třídy v Příbrami před úklidem odpadků

I letos se třídy základní školy Pod Šachtami, zapojily do úklidu přírody v rámci Ukliďme svět – celosvětového úklidového dne 17. září. Tento den, je stejně jako „Den Země“, zaměřený na péči o životní prostředí, třídění odpadu a recyklaci. Je důležité o prostředí, ve kterém žijeme, dobře pečovat, proto úklid svého okolí řadíme už mezi stálé školní aktivity.

Každá třída pojala úklid po svém a i proto byla vybrána různá místa v okolí školy – park, okolí kostelíka, přilehlé ulice a hřiště.
Myslíme, že jsme tedy uklidili poměrně velkou část okolí naší školy.

Těšíme se na příští rok.

Odborné učiliště, Praktická škola, Základní škola a Mateřská škola Příbram IV

Fotografie třídy v Příbrami před úklidem odpadků

Radouč je zase čistější!

Skupinová fotografie žáků před úklidem.

Po půl roce jsme se opět vydali na naší tradiční akci – úklid národní přírodní památky Radouč. Tentokrát jsme zvolili datum, které prakticky korespondovalo s Celosvětovým úklidovým dnem. O údržbu naší oblíbené lokality se postaraly třídy 9.A, 9.B a 9.C. Opět si naši žáci zaslouží velikou pochvalu, protože se na úklid vrhli s chutí a velikým úsilím. A jak to tedy probíhalo?

Podobně jako vždy. Šli jsme společně od školy až na místo dětského hřiště, které se nachází na okraji radoučského lesíka. Tam jsme si klasicky pověděli zásady bezpečného sbírání odpadu, rozdali pytle a rukavice, které jsme obdrželi od Českého svazu ochránců přírody v rámci kampaně Ukliďme svět, a mohlo se jít na věc. Žáci mají úklid rádi i proto, že se dosti často předhánějí v počtu a hlavně v druzích nálezů. A že se letos zase podařilo objevit mnoho zajímavých věcí. Úplnou novinkou byl prakticky nový šicí stroj, který zaujal svého nálezce Ríšu natolik, že si ho toužil vzít s sebou, pak ale sám usoudil, že přeci jen věc, která se jen tak válí společně s dalšími odpadky, domů úplně nepatří :-). Takovým symbolem úklidů snad všude po světě je pneumatika. Nám se naštěstí v poslední době pneumatiky nedařilo najít, ale letos přeci jen Julča uspěla a jednu takovou na naše odkladiště odpadu dotáhla. Co se v nálezech každý půl rok opakuje, je hora oblečení a obuvi. I letos naši žáci našli pár zachovaných textilních výrobků a samozřejmě i pár těch historických. A abychom v tradiciích pokračovali, tak i na mobilní telefony došlo, tentokrát konkrétně v počtu tří kusů. A došlo opět i na zbraně! Matěje zaujala kapslíková pistole, se kterou si chvíli hrál, ale pak se slovy, že je nic moc, se jí raději zbavil. Bohužel došlo i na méně příjemné nálezy, které si raději jen prohlédněte na fotkách v přiložené galerii, nutno dodat, že holky se toho nebály a přírodu zbavily i jich. Všechen nasbíraný odpad následně odvezla firma Compag, které jsme jako vždy naši akci oznámili.

Úklid Radouče jsme si jako pokaždé užili. Nejen, že máme pocit z dobře odvedené práce a pomoci naší přírodě, ale strávili jsme také pár pěkných hodin na čerstvém vzduchu se svými kamarády. Potěšilo nás také to, že půl roku od našeho posledního úklidu odpadu nepřibylo tolik, jak jsme si mysleli. Ani naši rozebírači bezdomoveckých doupat neměli tolik práce, protože jsme objevili jen tři bezdomovecké příbytky. Jeden čistě přírodní, jeden kombinován ze dřeva a obalových materiálů a v jednom případě se jednalo o celý stan. Musím říct, že žáci toto dělají s vědomím toho, že bezdomovci v této vysoce cenné a chráněné lokalitě nemají co dělat. Oblast ničí kácením stromků a keřů, následným rozděláváním ohňů, zasypáváním odpadem a dalšími činnostmi, mezi které bohužel patří i aplikace drog. I letos jsme volali městskou policii. Konkrétně šikovná žákyně Radka volala na služebnu, aby oznámila nález injekční stříkačky. I když městští policisté přijeli poměrně rychle, stihli jsme do té doby najít ještě další dvě injekční stříkačky na dalších místech. Pánové z MP naše žáky pochválili a nabrali nebezpečný odpad do sběrného boxu. A my tak máme radost, že jsme Radouč zase trochu vyčistili a udělali ji hezčím a bezpečnějším místem!

Matěj Povšík

Na fotografii je vyfocen odpad a to tři telefony. V pozadí je vidět velká černá skládka odpadků.
Autor: Matěj Povšík
Sebraný odpad
Autor: Matěj Povšík
Skupinová fotografie žáků před úklidem.
Autor: Matěj Povšík