Dobrovolníci opět uklidili s Ukliďme svět mnoho tun odpadu!

Během podzimního kola úklidů kampaně Ukliďme svět uklidilo přes 6 000 dobrovolníků více než 10 tun odpadu. Úklidy však pokračují dál a my vítáme každého dobrovolníka. Můžete se přidat k některému z úklidů na mapě, nebo si registrujte vlastní akci pomocí jednoduchého formuláře. Možná je i zpětná registrace. Fotografie z akcí nás potěší a mohou motivovat další dobrovolníky. Zároveň se můžete zapojit do soutěže Land Art 2023, která právě probíhá a soutěžící do ní tvoří rozmanitá díla z přírodních materiálů. Děkujeme. Hlavní jarní úklidový den nás příští rok čeká 23. března.
Kampaň Ukliďme svět probíhá už více než 30 let pod záštitou Českého svazu ochránců přírody. Jejím cílem je úklid odpadu z nelegálních skládek v přírodě, ale i z ulic a jiných veřejných prostor. Úklidy organizují dobrovolníci z celé České republiky, jednotlivci, organizace, školy i firmy. Akce jim přinášejí dobrý pocit i vztah k dané lokalitě a přírodě vůbec. Proto mají akce vzdělávací přínos a vedou účastníky k odpovědnosti za stav našeho životního prostředí.
Zapojují se rodiny, skupiny přátel nebo sousedů či kolegů. Proto mohou úklidy mít i komunitní charakter a pozitivní dopad na vzájemné vztahy. Dobrovolníci si mohou naplánovat a registrovat vlastní úklid, nebo se přidat k některému již registrovanému. Na webové stránce kampaně Ukliďme svět najdou řadu užitečných informací a tipů, další informace k tomu přidává i Ministerstvo životního prostředí, které kampaň Ukliďme svět dlouhodobě podporuje.
„Ministerstvo životního prostředí aktuálně připravuje legislativu k povinnému zálohování PETek a plechovek (https://www.mzp.cz/cz/zalohovani). Chceme, aby se házely do automatů, ne povalovaly v přírodě. Díky systému se nám podaří nasměrovat až 90 % těchto odpadů k smysluplné recyklaci. Zavedením zálohování ulevíme české přírodě, protože právě tyto obaly patří k těm nejčastěji odhazovaným,“ vysvětluje ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) a dodává: „Snažíme se také pomáhat smysluplným projektům s osvětovou aktivitou, jako je Ukliďme svět, který jsme pro letošní rok podpořili částkou 300 000 korun, jeho prostřednictvím se snažíme i skrz tu zkušenost s úklidem černých skládek dětem i dospělým víc přibližovat problematiku odpadů, jejichž vzniku se má především předcházet, a když to nejde jinak, pak je nebrat jako něco k likvidaci, ale jako cenný zdroj.“
Český svaz ochránců přírody poskytuje organizátorům úklidů materiální podporu a průběžnou metodickou pomoc. „Děkujeme všem dobrovolníkům. A pokud naplánujete svůj úklid nyní, neváhejte se přidat k oblíbené soutěži Land Art, která právě probíhá,“ doplňuje Markéta Klimo z týmu kampaně Ukliďme svět.
Soutěž Land Art 2023 probíhá do 26. listopadu 2023. Jde o tvoření v krajině z přírodních materiálů. Tato tvorba se dá výborně spojit s úklidem, který může zpestřit zejména dětem. Právě u nich je nejvíce oblíbená, ale zúčastnit se může každý. Fotografie můžete vkládat přes tento formulář. Těšíme se na Vaše díla.