Radouč je zase čistější!

Po půl roce jsme se opět vydali na naší tradiční akci – úklid národní přírodní památky Radouč. Tentokrát jsme zvolili datum, které prakticky korespondovalo s Celosvětovým úklidovým dnem. O údržbu naší oblíbené lokality se postaraly třídy 9.A, 9.B a 9.C. Opět si naši žáci zaslouží velikou pochvalu, protože se na úklid vrhli s chutí a velikým úsilím. A jak to tedy probíhalo?

Podobně jako vždy. Šli jsme společně od školy až na místo dětského hřiště, které se nachází na okraji radoučského lesíka. Tam jsme si klasicky pověděli zásady bezpečného sbírání odpadu, rozdali pytle a rukavice, které jsme obdrželi od Českého svazu ochránců přírody v rámci kampaně Ukliďme svět, a mohlo se jít na věc. Žáci mají úklid rádi i proto, že se dosti často předhánějí v počtu a hlavně v druzích nálezů. A že se letos zase podařilo objevit mnoho zajímavých věcí. Úplnou novinkou byl prakticky nový šicí stroj, který zaujal svého nálezce Ríšu natolik, že si ho toužil vzít s sebou, pak ale sám usoudil, že přeci jen věc, která se jen tak válí společně s dalšími odpadky, domů úplně nepatří :-). Takovým symbolem úklidů snad všude po světě je pneumatika. Nám se naštěstí v poslední době pneumatiky nedařilo najít, ale letos přeci jen Julča uspěla a jednu takovou na naše odkladiště odpadu dotáhla. Co se v nálezech každý půl rok opakuje, je hora oblečení a obuvi. I letos naši žáci našli pár zachovaných textilních výrobků a samozřejmě i pár těch historických. A abychom v tradiciích pokračovali, tak i na mobilní telefony došlo, tentokrát konkrétně v počtu tří kusů. A došlo opět i na zbraně! Matěje zaujala kapslíková pistole, se kterou si chvíli hrál, ale pak se slovy, že je nic moc, se jí raději zbavil. Bohužel došlo i na méně příjemné nálezy, které si raději jen prohlédněte na fotkách v přiložené galerii, nutno dodat, že holky se toho nebály a přírodu zbavily i jich. Všechen nasbíraný odpad následně odvezla firma Compag, které jsme jako vždy naši akci oznámili.

Úklid Radouče jsme si jako pokaždé užili. Nejen, že máme pocit z dobře odvedené práce a pomoci naší přírodě, ale strávili jsme také pár pěkných hodin na čerstvém vzduchu se svými kamarády. Potěšilo nás také to, že půl roku od našeho posledního úklidu odpadu nepřibylo tolik, jak jsme si mysleli. Ani naši rozebírači bezdomoveckých doupat neměli tolik práce, protože jsme objevili jen tři bezdomovecké příbytky. Jeden čistě přírodní, jeden kombinován ze dřeva a obalových materiálů a v jednom případě se jednalo o celý stan. Musím říct, že žáci toto dělají s vědomím toho, že bezdomovci v této vysoce cenné a chráněné lokalitě nemají co dělat. Oblast ničí kácením stromků a keřů, následným rozděláváním ohňů, zasypáváním odpadem a dalšími činnostmi, mezi které bohužel patří i aplikace drog. I letos jsme volali městskou policii. Konkrétně šikovná žákyně Radka volala na služebnu, aby oznámila nález injekční stříkačky. I když městští policisté přijeli poměrně rychle, stihli jsme do té doby najít ještě další dvě injekční stříkačky na dalších místech. Pánové z MP naše žáky pochválili a nabrali nebezpečný odpad do sběrného boxu. A my tak máme radost, že jsme Radouč zase trochu vyčistili a udělali ji hezčím a bezpečnějším místem!

Matěj Povšík

Na fotografii je vyfocen odpad a to tři telefony. V pozadí je vidět velká černá skládka odpadků.
Autor: Matěj Povšík
Sebraný odpad
Autor: Matěj Povšík
Skupinová fotografie žáků před úklidem.
Autor: Matěj Povšík